Ile kosztują wakacje w Irlandii, co warto wiedzieć?

Tagi , , , ,

Malownicze krajobrazy i natura Irlandii zachęcają do odwiedzin. Mimo znacznej odległości coraz więcej turystów z Polski decyduje się na wizytę tego pięknego kraju. Należy być jednak przygotowanym, że ceny w Irlandii są sporo wyższe niż w Polsce i ostateczny koszt wyjazdu może być wysoki. Na co trzeba zwrócić uwagę i jakich cen należy się spodziewać?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Koszt dojazdu do Irlandii z Polski – jakie mamy alternatywy?

Do Irlandii możemy dostać się na dwa sposoby – pierwszy z nich i zarazem najwygodniejszy to podróż samolotem. Koszt lotu w jedną stronę to średnio kilkaset do nawet kilku tysięcy złotych. Kupując jednak ze sporym wyprzedzeniem czasowym można znaleźć bardzo atrakcyjne oferty. Samolotem dolecimy do Dublina lub Shannon, gdzie znajdują się porty lotnicze. Czas podróży to ok. 4 godzin bez przesiadki.

Druga alternatywa to jazda autem, należy jednak przygotować się na prawie 24-godzinną podróż. Trasa z Warszawy do Dublina wynosi prawie 2250 km. Pocieszające jest jednak to, że Irlandia posiada doskonale rozwiniętą sieć dróg i autostrad, którymi w wygodny sposób dostaniemy się w wybraną część kraju. By dostać się do Irlandii autem, trzeba będzie dwukrotnie przepłynąć trasę promem. Najpierw z Francji do Wielkiej Brytanii, a następnie z miejscowości Holyhead kolejnym promem aż bezpośrednio do portu w Dublinie. Przed wyjazdem warto sprawdzić obowiązujące opłaty za autostrady, a także zarezerwować odpowiednio bilety na prom zarówno dla siebie, jak i swojego pojazdu.

Koszty paliwa i parkingów w Irlandii – ile wydasz?

Walutą obowiązującą w Irlandii jest euro, jednak ceny paliwa wcale nie są tak wysokie jak mogłoby się wydawać. Średni koszt paliwa za litr wynosi tam około 2 euro, niekiedy można znaleźć również stację z paliwami w cenie 1,85 euro, co jest dość atrakcyjną ceną, biorąc pod uwagę koszty innych produktów i dóbr w tym kraju. Warto zwrócić uwagę na miejsca, gdzie tankujemy – stacje benzynowe znajdujące się poza trasą autostrad w mniejszych miejscowościach mają zwykle jeszcze niższe ceny i to tam właśnie warto tankować paliwo.

Na kilkudniową podróż autem po Irlandii wydamy ok. 500 euro, w zależności od ilości przejechanych kilometrów, a także częstotliwości używania samochodu. Warto podkreślić, że zwiedzanie Irlandii i jej największych atrakcji i najpiękniejszych zakątków wiąże się z koniecznością przemieszczania się w dużych odległościach. Jeżeli chodzi natomiast o parkingi, to należy spodziewać się cen bardzo podobnych do cen europejskich. Za godzinę na płatnym parkingu zapłacimy najczęściej ok. 2-3 euro. Na terenie miast i okolic można czasem znaleźć bezpłatne parkingi, jednak najczęściej są one zajęte przez cały dzień i ciężko o wolne miejsce.

Ceny hoteli w Irlandii

Irlandia jest zupełnie inaczej zagospodarowana przestrzennie niż typowe kraje europejskie. Na terenie wyspy znajduje się kilka większych miast, cała reszta tego terenu to niewielkie prowincje i wioski. Jeżeli chcemy poznać prawdziwą kulturę Irlandii, to doskonałym pomysłem będzie rezerwacja prywatnej kwatery lub pokoju właśnie na prowincji. Dla przykładu nocleg w Dublinie, w hotelu o wysokim standardzie, to koszt ok. 500-800 zł za noc. Znajdziemy jednak również liczne pensjonaty i kwatery prywatne za sporo niższą cenę, np. 200 zł za noc za osobę. Przed wyjazdem dobrze jest zarezerwować poszczególne noclegi za pośrednictwem popularnych serwisów internetowych, by móc spokojnie podróżować bez martwienia się o wygodny nocleg. Takie rozwiązanie pozwoli nam również zaoszczędzić sporo pieniędzy. Najbardziej opłacalne są kwatery prywatne zarządzane przez gospodarzy w małych miejscowościach. Takich ofert można znaleźć naprawdę mnóstwo w Internecie. Za ekonomiczny standard wyposażenia i niewielki metraż zapłacimy ok. 100-150 zł za osobę za noc.

Ceny jedzenia w Irlandii – gdzie najtaniej?

Ceny żywności i innych produktów spożywczych w Irlandii są relatywnie wyższe niż w Polsce, dlatego wyjazd wiązać się może z większymi niż zwykle kosztami. Zakupy spożywcze w jednym z wybranych marketów to dość spory wydatek. Dlatego warto zaopatrzyć się w pewne produkty w Polsce przed wyjazdem do Irlandii – szczególnie takie, które mają długą datę przydatności i mogą pozostawać w temperaturze pokojowej. Średnia cena za bochenek chleba w Irlandii to ok. 2 euro, kilogram szynki to już ok. 12-15 euro, kilogram pomidorów natomiast to koszt ok. 3 euro. Dość drogie są tu również warzywa i owoce, jak i mięso. O wiele bardziej opłaca się jeść w restauracjach i barach mlecznych, gdzie koszt posiłku to maksymalnie kilka euro.

W Dublinie i większych miastach znajdziemy też sporo budek z tzw. street food, czyli bary szybkiej obsługi, a także restauracje fast food. Jeżeli zależy nam na ekonomicznym budżecie, to posilanie się w takich miejscach pozwoli nam sporo zaoszczędzić. Warto jednak chociaż raz wybrać się do typowej irlandzkiej restauracji, gdzie spróbujemy lokalnych przysmaków. Nawet jeżeli wiąże się to z wydaniem kilkudziesięciu euro, posmakowanie tradycyjnych smaków może być ciekawym doświadczeniem!

Ceny atrakcji w Irlandii

Najbardziej znaną atrakcją Irlandii jest Guinness Storehouse, czyli muzeum kultowego na całym świecie piwa. Niegdyś prężna fabryka została przekształcona w muzeum, gdzie znajdziemy wiele cennych eksponatów, multimedialnych prezentacji oraz wystaw związanych z produkcją trunku na przestrzeni lat. Rezerwacja biletów odbywa się przez Internet, a koszt za jedną osobę to ok. 30 euro, za dzieci zapłacimy natomiast pół tej ceny. Inną, równie wyjątkową atrakcją związaną z irlandzkimi trunkami, jest Jameson Distillary, czyli muzeum poświęcone najsłynniejszej irlandzkiej whisky. Tu również możemy zaznajomić się z wyjątkową atmosferą i obejrzeć wiele ciekawych eksponatów sprzed nawet dwustu lat.

Za wstęp zapłacimy ok. 25 euro za osobę dorosłą, a także 15 euro za dziecko. Większość atrakcji naturalnych w Irlandii pozostaje na szczęście bezpłatnych, a są to m.in. rozciągające się na ok. 14 km wzdłuż Atlantyku klify Moheru, czy znana Grobla Olbrzyma, czyli unikalna formacja skalna, składająca się z ciasno ułożonych kolumn bazaltowych.

Poprzedni

Wycieczka do Dingle – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje

Atrakcje w Londynie dostępne za darmo

Następny

Dodaj komentarz