Gotowy plan wycieczki objazdowej po Manchesterze i okolicach

Tagi , , , ,

Planujesz odwiedzić Manchester – jedno z najbardziej znanych angielskich miast? Każdy, kto myśli, że Manchester jest mało atrakcyjnym miastem jest w wielkim błędzie. Co warto zobaczyć podczas kilkudniowego pobytu? Jakie atrakcje czekają na Ciebie w tym mieście? W tym artykule znajdziesz gotowy plan wycieczki objazdowej po Manchesterze.

Poniżej znajdziesz kilka propozycji miejsc wartych odwiedzenia podczas pobytu w Manchesterze. Poniższy plan podróży jest tylko sugestią, abyś mógł sam zorganizować swój czas podczas zwiedzania tego miasta. Od Ciebie zależy czy obejrzysz wszystkie te atrakcje w danym dniu, czy wolisz coś pominąć.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gotowy plan wycieczki objazdowej po Manchesterze i okolicach – Dzień 1: Centrum Manchesteru

Pomnik Alana Turinga 

Dla osób przybywających do Manchesteru pociągiem, pierwszym przystankiem na trasie zwiedzania miasta powinien być pomnik Alana Turinga, znajdujący się na w Sackville Park. Alan Turing jest uważany za „ojca informatyki”. Co więcej, podczas II wojny światowej zbudował mechanizm do łamania tajnych kodów nazistów. 

 • Adres: Sackville Park, Fairfield St, Manchester M1 3HB

Chinatown w Manchesterze 

Chinatown w Manchesterze jest drugim co do wielkości Chinatown w Wielkiej Brytanii oraz trzecim co do wielkości w Europie. Jedną z największych atrakcji jest dekorowany łuk, który ukończono w 1987 roku (w pobliżu adresu 46 Faulkner St). Do lat pięćdziesiątych XX wieku w mieście mieszkało niewiele osób pochodzenia azjatyckiego. Jednak po II wojnie światowej wystąpił poważny niedobór siły roboczej, dlatego też rząd brytyjski uchwalił National National Act z 1948 r., który umożliwił łatwiejszy dostęp do kraju obcokrajowcom. 

Galeria sztuki Manchester Art Gallery

Pierwszą siedzibę Manchester Art Gallery zbudowano w 1823 roku. Obecnie kolekcja mieści się w trzech połączonych ze sobą budynkach, które gruntownie odnowiono w 2002 roku. Galeria mieści wiele dzieł o znaczeniu lokalnym i międzynarodowym. Wewnątrz znajduje się kolekcja ponad 25 tysięcy cennych przedmiotów, w tym: ponad 2000 obrazów olejnych, 3000 akwareli i rysunków, 250 rzeźb, 90 miniatur z ponad 1000 odbitek i około 13 000 przedmiotów dekoracyjnych, w tym ceramiki, szkła, sztućców, mebli, metaloplastyki, zbroi, a także domków dla lalek. Najstarszym przedmiotem znajdującym się w Galerii jest egipski dzban z 1100 r. p.n.e. Ponadto każdego roku w galerii organizuje się wystawy okresowe o różnorodnej tematyce.

 • Adres: Mosley Street, Manchester M2 3JL
 • Godziny otwarcia: Od piątku do środy w godzinach od 10 do 17  i w czwartki od 10 do 21
 • Wstęp: bezpłatny

John Rylands Research Institute and Library

John Rylands Research Institute and Library mieści się w pięknym budynku w stylu późnogotyckim, który zbudowano w latach 1890-1899. Biblioteka została otwarta dla zwiedzających w 1900 roku. Założyła ją brytyjska filantropka Enriqueta Augustina Rylands ku pamięci jej męża, Johna Rylandsa. W 1972 roku biblioteka została połączona z Biblioteką Uniwersytetu w Manchesterze. Biblioteka posiada jedną z najbogatszych, a także najbardziej unikalnych kolekcji na świecie, z książkami, mapami oraz dziełami sztuki.

 • Adres: 150 Deansgate, Manchester M3 3EH
 • Godziny otwarcia: niedziela i poniedziałek od 12:00 do 17:00 / od wtorku do soboty od 10:00 do 17:00
 • Wstęp: bezpłatny

Gotowy plan wycieczki objazdowej po Manchesterze i okolicach – Dzień 2: Old Trafford i Castlefield

Imperial War Museum North (IWM North)

Wybierz się na wycieczkę do dzielnicy Old Trafford, aby zobaczyć niesamowite muzeum o tematyce wojennej. Imperial War Museum North (IWM North) jest jednym z 5 muzeów, które są częścią kompleksu muzeów wojennych: Imperial War Museum, O Churchill War Rooms, statek HMS Belfast ( zlokalizowane w Londynie) a także IWM Duxford, w mieście Duxford. Muzeum powstało w 2002 roku i obecnie bada ono wpływ konfliktów na społeczeństwo. Miejsce, w którym się obecnie znajduje, było ważnym ośrodkiem przemysłowym podczas II wojny światowej, który zbombardowano w 1940 roku. Muzeum oferuje stałą wystawę chronologiczną i tematyczną. Imperial War Museum North (IWM North) posiada również program wystaw czasowych w oddzielnej galerii.

 • Adres: The Quays, Trafford Wharf Road, Manchester M17 1TZ
 • Godziny otwarcia: codziennie od 10 rano do 4:30 po południu
 • Wstęp: bezpłatny

Castlefield

Od 1980 roku dzielnica Castlefield jest głównym obszarem chronionym, w którym znajdują się ruiny wczesnego Manchesteru (nazwanego przez Rzymian Mancunium). Granicę dzielnicy wytycza rzeka Irwell, Deansgate, Quay Street oraz Chester Road. Około 79 r. n.e., ze względów strategicznych, obszar ten został wybrany do budowy rzymskiego fortu. Pierwotny drewniany fort został rozbudowany, a następnie zbudowany w kamieniu. W pobliżu fortu wyrosła wioska (zwana „Vicus”), której celem było zaspokojenie potrzeb żołnierzy. Jednak po odejściu Rzymian (około 410 r. n.e.) obszar ten podupadł i został opuszczony. Istnieje kilka punktów, w których można zobaczyć ruiny i dowiedzieć się więcej o historii tego miejsca dzięki panelom informacyjnym.

Muzeum Nauki i Przemysłu

Muzeum Nauki i Przemysłu to miejsce poświęcone rozwojowi nauki, technologii i przemysłu, z naciskiem na osiągnięcia mieszkańców Manchesteru w tych dziedzinach. Wewnątrz znajdziesz duże wystawy na następujące tematy: „Samochody transportowe, samoloty, lokomotywy kolejowe i tabor kolejowy”, „Energia (woda, elektryczność, silniki parowe i gazowe)”, „Kanalizacja i instalacje sanitarne Manchesteru”, „Tekstylia” a także „Komunikacja i Informatyka”. 

 • Adres: Liverpool Rd, Manchester M3 4FP
 • Godziny otwarcia: codziennie od 10 rano do 5 po południu
 • Wstęp: bezpłatny

Gotowy plan wycieczki objazdowej po Manchesterze i okolicach – Dzień 3:

Wycieczka po stadionie Manchester City

Jeśli jesteś miłośnikiem piłki nożnej, 3 dzień pobytu w Manchesterze powinieneś rozpocząć od wizyty na stadionie Manchester City. Założony w 1880 roku Manchester City jest obecnie jedną z najważniejszych drużyn w angielskiej piłce nożnej. Jego stadion – Etihad Stadium posiada 55 000 miejsc i jest czwartym co do wielkości stadionem piłkarskim wśród drużyn Premier League. Fani Manchesteru City nie mogą pominąć wizyty na tym obiekcie. Klub oferuje różne rodzaje wycieczek, z których najczęstszą jest zwiedzanie stadionu oraz oczywiście akademii piłkarskiej.

 • Adres: Ashton New Rd, Manchester M11 3FF
 • Godziny otwarcia: między 10:00 a 16:00, odjazdy co pół godziny
 • Wstęp: od £25 za wycieczkę po stadionie

Muzeum Manchester

Muzeum założono w 1867 roku i mieści się w ładnym neogotyckim budynku. Wewnątrz znajdują się zróżnicowane kolekcje z zakresu archeologii, antropologii, a także historii naturalnej. Kolekcja jest bardzo bogata i posiada około 4,5 miliona przedmiotów ze wszystkich kontynentów. Co więcej, jest ono największym muzeum uniwersyteckim w Wielkiej Brytanii. W 1997 roku muzeum przeszło gruntowną renowację i ponownie otwarto je w 2003 roku. Po tym remoncie powstała interesująca Galeria Skamieniałości i Galerie Żywych Kultur. Jest to z pewnością atrakcja, która przemawia do wszystkich grup wiekowych.

 • Adres: The University Of Manchester, Oxford Rd, Manchester M13 9PL
 • Godziny otwarcia: codziennie od 10 rano do 5 po południu
 • Wstęp: bezpłatny

Centrum Pankhurst

W 1903 roku w tej rezydencji odbyło się pierwsze spotkanie Sufrażystek (organizacji kobiecej w Wielkiej Brytanii, która opowiadała się za rozszerzeniem prawa kobiet do głosowania w wyborach publicznych). Natomiast w 1908 r. siedzibę organizacji przeniesiono do Londynu. W 1979 roku dom ten był w ruinie i postanowiono go rozebrać. Jednak protest kilku grup kobiecych sprawił, że dom zachowano. W 1984 roku rozpoczęto gruntowną renowację. Centrum Pankhurst zostało otwarte 11 października 1987 roku, w rocznicę pierwszego spotkania sufrażystek w 1903 roku. Centrum Pankhurst prezentuję historię walk kobiet o równouprawnienia i ma ono na celu uczczenie pamięci wielu kobiet, które uczestniczyły w tej walce.

 • Adres: 60-62 Nelson St, Manchester M13 9WP
 • Godziny otwarcia: Czwartek od 10:00 do 16:00 oraz 2. i 4. niedziela każdego miesiąca od 13:00 do 16:00
 • Wstęp: bezpłatny

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

Ceny w Limerick i koszty życia — kompletny przewodnik

Zwiedzanie Blackrock Castle Observatory

Następny

Dodaj komentarz