Czy wiesz, że wiadukt Glenfinnan przyciąga ponad 300 000 odwiedzających każdego roku? Jest to piąta najpopularniejsza atrakcja turystyczna w Szkocji (według statystyk branżowych). Nic dziwnego, ponieważ jest to jedno z wyjątkowych i magicznych miejsc do odwiedzenia w Szkocji! Podobnie jak większość osób, kojarzysz ten wiadukt z wiaduktem Harry’ego Pottera lub mostem kolejowym Harry’ego Pottera. Warto więc dowiedzieć się o nim czegoś więcej!
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Ciekawostki i opis Glenfinnan Viaduct
Wiadukt Glenfinnan ma aż 380 metrów długości, co czyni go najdłuższym betonowym mostem kolejowym w Szkocji. Przecina on rzekę Finnan na imponującej wysokości 30 metrów. Jeśli jesteś miłośnikiem historii, możesz być zaznajomiony z tym mostem ze względu na znaczenie tego obszaru w trudnej sytuacji jakobitów. Tak czy inaczej, a nawet jeśli nigdy wcześniej nie słyszałeś o wiadukcie Glenfinnan, nie można zaprzeczyć, że jest to niesamowite dzieło architektury, a oszałamiająca okoliczna sceneria nie ma sobie równych.
Budowa wiaduktu Glenfinnan
Budowa wiaduktu Glenfinnan rozpoczęła się w 1897 roku i została ukończona w 1898 roku, chociaż przedłużenie linii kolejowej z Fort William do Mallaig nie zostało w pełni ukończone i otwarte dopiero w 1901 roku. Dopóki linia nie została w pełni uruchomiona, wiadukt Glenfinnan służył jedynie do transportu materiałów przez dolinę. Całkowity koszt budowy tego ogromnego mostu wyniósł 18 904 funtów.
Robert McAlpine & Sons byli wykonawcami, którzy podjęli się budowy konstrukcji. Most ten był nieformalnie nazywany „Betonowym Bobem” ze względu na jego innowacyjne wykorzystanie mas betonowych. Beton musiał zostać użyty ze względu na trudności w obróbce twardego łupka na tym obszarze. Warto też widzieć, że wiadukt Glenfinnan został zbudowany z betonu masowego, który w przeciwieństwie do betonu zbrojonego nie zawiera metalowego zbrojenia.
Jeśli odwiedzisz most i spróbujesz policzyć łukowate półkola, przekonasz się, że jest ich w sumie 21, a każde z nich ma 15 metrów rozpiętości. Jest to najdłuższy betonowy most kolejowy w Szkocji!
Linia kolejowa West Highland Line, którą prowadzi, składa się z jednego toru, a wiadukt między „parapetami” ma szerokość 5,5 metra.
Gdzie znajduje się Glenfinnan Viaduct?
Ten przepiękny most znajduje się zaledwie 30 minut jazdy samochodem od Fort William, na zachodnim wybrzeżu Szkocji. Istnieje kilka różnych sposobów, aby się tu dostać, w tym:
- Przejazd samochodem – można wynająć campervana i spędzić dzień na zwiedzaniu nie tylko wiaduktu, ale także innych miejsc w okolicy.
- Wycieczka autokarowa – wycieczki odbywają się codziennie z różnych części Szkocji.
- Przejażdżka pociągiem – jednym z najlepszych sposobów na poznanie tego miejsca jest przejażdżka pociągiem Jacobite przez wiadukt Glenfinnan.
Punkt widokowy Glenfinnan Viaduct
Punkt widokowy Glenfinnan Viaduct nie jest zdefiniowany jako konkretne miejsce, a raczej jest to dowolne miejsce wzdłuż ścieżki. Jeśli wzdłuż szlaku spotkasz co najmniej kilku turystów czekających na pociąg to z pewnością jest to to. Najłatwiejszy dojazd do Glenfinnan (poza pociągiem oczywiście!) prowadzi przez miasto Fort William, a podróż samochodem zajmie około 30 minut. Z Fort William do centrum turystycznego Glenfinnan kursuje również (rzadko) autobus, a wielu touroperatorów organizuje wycieczki autokarowe z przewodnikiem po okolicy.
Jak dostać się do Glenfinnan Viaduct?
Glenfinnan jest małe z parkingiem na zaledwie kilkadziesiąt samochodów na raz. Oznacza to, że znalezienie miejsca do zaparkowania (zwłaszcza jeśli podróżujesz kamperem) jest prawie niemożliwe, chyba że przyjedziesz tam bardzo wcześnie. W szczytowych miesiącach letnich przyjeżdża tu nawet 4000 osób, więc parkowanie jest po prostu niemożliwe. Zwłaszcza dla campervanów, które nie mogą korzystać z parkingu. Najlepszym rozwiązaniem jest więc albo przyjechać tam bardzo wcześnie, albo znaleźć miejsce w pobliżu i przejść się do Glenfinnan pieszo.
Jednodniowa wycieczka wiaduktem Glenfinnan – bilety
Zarówno bilety na 1. klasę, jak i miejsca na Harry’ego Pottera w pociągu wyprzedają się z tygodniowym i nawet miesięcznym wyprzedzeniem. Jest jednak dobra wiadomość, możesz kupić bilety online, ale w szczycie sezonu istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że nie będzie już dostępnych miejsc.
Jeśli nie masz wystarczająco czasu na zwiedzanie Highlands, a chcesz zobaczyć jak najwięcej, rozważ wycieczkę zorganizowaną – nasza propozycja znajduje się tutaj! Podczas jej trwania (około 12 godzin) zwiedzisz m.in.: Zamek Urquhart, Wiadukt Glenfinnan, Mallaig, Wodospady Foyers i kilka innych atrakcji. Wycieczka ta ma bardzo wysokie oceny i kosztuje około 75 EUR.
Ile kosztuje przejazd Hogwart Express?
Zdecydowanie najlepszym sposobem na poznanie wiaduktu jest przejażdżka Harry Potter Hogwarts Express. Warto wiedzieć, że Jacobite nie jest prawdziwym Hogwarts Express. W chwili pisania tego tekstu jest on wynajmowany przez Warner Brothers w Harry Potter Studios w Londynie. Tak czy inaczej, jazda Jacobite to niesamowite doświadczenie, które warto przeżyć!
Możesz kupić trzy różne rodzaje biletów na przejażdżkę Jacobite:
- Standardowy: Kosztuje £43 w obie strony i £36 funtów w jedną stronę. Miejsce to standardem przypomina zwykły wagon kolejowy. Wszyscy pasażerowie klasy standard podróżują w odnowionych, zabytkowych wagonach Mark I lub Mark II, w których znajdują się miejsca siedzące przy stolikach dla 4 osób.
- Pierwsza klasa: Kosztuje £65 za bilet w obie strony. Miejsca te znajdują się z przodu pociągu i są ładnie udekorowane, a także wyposażone w duży, wygodny fotel z dodatkową przestrzenią na nogi, własny stolik i małą lampkę na stoliku. Wagon pierwszej klasy A to otwarty przedział z prywatnymi stolikami dla 2 osób i stolikami dla 4 osób po obu stronach przejścia.
- Harry Potter Carriages: Kosztują one £146 za stolik (2 osoby) w obie strony. W pociągu znajduje się prawdziwa sekcja Harry’ego Pottera. Miejsca są takie same jak w pierwszej klasie, z tym że otrzymasz własną prywatną strefę z drzwiami – podobnie jak Harry, Ron i Hermina, gdy jechali ekspresem do Hogwartu. Jeśli więc jesteś wielkim fanem Pottera, to jest to opcja dla Ciebie. Warto jednak wiedzieć, że ta opcja jest dostępna tylko w porannym kursie Jacobite.
Gdzie jest pociąg z Harrego Pottera?
Pociąg Harry’ego Pottera to Jacobite Express, który znajduje się w mieście Fort William w szkockich Highlands. Fort William jest domem dla wielu wspaniałych zabytków, w tym najwyższej góry Wielkiej Brytanii, Ben Nevis!
Gdzie jest most z Harrego Pottera?
Jeszcze zanim rozsławiły go filmy o Harrym Potterze, wiadukt Glenfinnan był kultową przeprawą. Znajduje się wśród jednego z najbardziej oszałamiających krajobrazów Szkocji. Dodatkowo otaczają go zielone wzgórza. Przy okazji uważa się go też za jedną z najbardziej malowniczych tras kolejowych w Szkocji.
Gdzie jest wiadukt z Harrego Pottera?
Glenfinnan Viaduct to wiadukt kolejowy na linii West Highland Line w Glenfinnan, w hrabstwie Inverness, w Szkocji.
O której godzinie jakobita mija Glenfinnan?
Jeśli nie jesteś na pokładzie pociągu, ale chciałbyś być świadkiem jego przejazdu przez wiadukt Glenfinnan, przyjdź do Glenfinnan Visitor Centre przed godziną 10:45 lub 15:00 każdego dnia.
Wskazówki dotyczące jazdy pociągiem Jacobite w Szkocji
Jazda pociągiem Harry’ego Pottera w Szkocji nie jest tania. Oto kilka opcji na alternatywę:
- Jeśli chcesz po prostu doświadczyć jazdy pociągiem i jazdy po wiadukcie, możesz skorzystać z normalnej usługi kolejowej z Fort William do Mallaig. Kosztuje to £7,50 w każdą stronę i pokonuje tę samą trasę co słynny Hogwart Express.
- Jeśli pada deszcz, okna mogą być nieco zaparowane, więc zabierz ze sobą coś do wycierania okien od wewnątrz.
- Obejrzyj Harry’ego Pottera i Komnatę Tajemnic w noc poprzedzającą podróż, aby naprawdę wprowadzić się w odpowiedni nastrój!
Autorka: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.