Gallery of Modern Art (GoMA) w Glasgow, zwiedzanie, bilety

Tagi , , , ,

Glasgow Gallery of Modern Art (AKA the GoMA) oferuje czasowe i stałe wystawy największych szkockich dzieł sztuki nowoczesnej. Galeria mieści się w dawnej rezydencji, w samym sercu centrum Glasgow. Posiada jedną z najlepszych kolekcji sztuki nowoczesnej w Szkocji. Planujesz zwiedzanie galerii? W naszym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące wizyty w tym miejscu. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Gallery of Modern Art (GoMA) w Glasgow?

GoMA, znajduje się na Royal Exchange Square. W pobliżu, około 3 minut spacerem od Galerii znajduje się George Square- główny plac miejski Glasgow. Dokładny adres Gallery of Modern Art to: 111 Queen St, Royal Exchange Square, Glasgow G1 3AH.

Jak dojechać?

GoMA znajduje się w odległości krótkiego spaceru od stacji kolejowej Glasgow Queen Street i Central. Najbliższa stacja metra to Buchanan Street. Z kolei, dworzec autobusowy Buchanan oddalony jest od Galerii Gallery of Modern Art o niecałe 10 minut spacerem. 

Gdzie zaparkować przy Gallery of Modern Art (GoMA) w Glasgow?

W odległości około 5 minut spacerem od galerii znajduje się piętrowy parking publiczny NCP Glasgow Mitchell St (81 Mitchell St, Glasgow G1 3LN). Nieco dalej bo około 15 minut spacerem usytuowany jest YourParkingSpace Car Park (36 Cambridge St, Glasgow G2 3HN).

Historia i ciekawostki na temat Gallery of Modern Art (GoMA) w Glasgow

Oryginalny budynek, w którym mieści się GoMA, zbudowano na Royal Exchange Square w 1778 roku. Była to początkowo kamienica bogatego kupca tytoniowego Williama Cunninghame, który był jednym z najbogatszych ludzi w Szkocji w swoich czasach. Williama Cunninghame był osobą kontrowersyjną ponieważ znaczną część swojego bogactwa zarobił na handlu niewolnikami między Afryką Zachodnią, Ameryką Północną oraz Europą. W 1817 r. budynek sprzedano bankowi Royal Bank of Scotland, który stworzył w nim swoją główną siedzibę poza Edynburgiem. To właśnie w tym czasie, pod koniec lat dwudziestych XIX wieku, dobudowano filary wokół zewnętrznej części budynku. Po pewnym czasie, w połowie lat pięćdziesiątych XX wieku, budynek został ponownie sprzedany i przekształcony w bibliotekę okręgową w Glasgow. W 1996 r. budynek całkowicie odnowiono i przekształcono w galerię sztuki współczesnej (GoMA).

Zwiedzanie Gallery of Modern Art (GoMA) w Glasgow, co warto zobaczyć, atrakcje

Galeria GoMA w Glasgow posiada bogatą kolekcję sztuki współczesnej, w tym obrazy, rzeźby, grafiki, instalacje oraz prace multimedialne. Prezentowana sztuka często obejmuje zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych artystów, koncentrując się na kwestiach społecznych i politycznych istotnych dla społeczeństwa. Galeria mieści się w pięknym neoklasycystycznym budynku przy Royal Exchange Square, w samym sercu centrum Glasgow. Dzięki czemu jest łatwo dostępna i stanowi doskonały punkt na trasie zwiedzania tego miasta. Galeria to nie tylko miejsce do oglądania sztuki, ale także centrum edukacji. Oferuje ona szereg programów edukacyjnych, warsztatów i rozmów z artystami, które są skierowane do odwiedzających w każdym wieku.

Dlaczego warto odwiedzić Gallery of Modern Art (GoMA) w Glasgow?

Chociaż nie jest to największa galeria w mieście – w tym celu udaj się do Kelvingrove Art Gallery – to z pewnością jest jedną z najpopularniejszych w Szkocji. Jest ona także jedną z głównych atrakcji miasta i istnieje kilka powodów, dla których warto poświęcić trochę czasu, aby wejść do środka i rozejrzeć się. Po pierwsze, znajduje się w odległości krótkiego spaceru od George Square, głównego placu miejskiego w Glasgow z początku XIX wieku. Drugim powodem jest fakt, że wejście do Galerii jest całkowicie bezpłatne. Natomiast trzecim fakt, że zawiera ona jedne z najbardziej cenionych dzieł sztuki w Szkocji.

Godziny otwarcia

Galeria otwarta jest codziennie od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00–17:00, natomiast w niedzielę Gallery of Modern Art otwarta jest w godzinach 11:00–17:00. 

Bilety

Wstęp do Galerii Sztuki Nowoczesnej w Glasgow jest bezpłatny, dzięki czemu jest to doświadczenie kulturalne dla każdego. Chociaż nie ma opłaty za wstęp, niektóre specjalne wystawy lub wydarzenia mogą wymagać zakupu biletu, więc warto to sprawdzić przed planowaną wizytą.

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

Czy w Manchesterze jest drogo?

Cannon Hill Park, najpopularniejszy park w Birmingham

Następny

Dodaj komentarz