Fota Wildlife Park – ogromny park dzikich zwierząt blisko Cork

Tagi , , , ,

Fota Wildlife Park to jedna z ciekawszych atrakcji hrabstwa Cork w Irlandii. Park dzikiej przyrody znajduje się na malowniczej wyspie Fota leżącej nieopodal miejscowości Carrigtwohill. Rozciąga na powierzchni ponad 4000 metrów kwadratowych. Jakie atrakcje oferuje odwiedzającym?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Fota Wildlife Park?

Irlandzki park dzikiej przyrody Fota Wildlife Park znajduje się na wyspie Fota położonej w porcie Cork w Irlandii. Leży w odległości około 10 kilometrów na wschód od miasteczka Cork, w samym sercu portu Cork.

Adres: Fota, Carrigtwohill, Co. Cork

Jak się dostać?

Fota Wildlife Park mieści się co prawda na wyspie, jednak sposobem na dostanie się tutaj nie musi być droga morska. Najwygodniejszą opcją jest oczywiście podróż autem. Trasa biegnie przez miejscowości Cobh oraz Carrigtwohill i wiedzie drogą regionalną R624 (jedna z odnóg drogi N25 prowadzącej z Cork do Rosslare). Podróż z Cork zajmuje około 15 minut, a na miejscu znajduje się spory parking zlokalizowany w pobliżu ogrodów sąsiadujących z parkiem. Bilet parkingowy to koszt 3 euro za samochód (w cenę biletu wliczone jest zwiedzanie ogrodów i pobliskiego arboretum). Alternatywą dla auta jest opcja podróży pociągiem – brama parku sąsiaduje z przystankiem kolei irlandzkiej (Fota railway station).

Zwiedzanie Fota Wildlife Park

Park dzikiej przyrody Fota Wildlife Park został otwarty w 1983 roku i po 4 dekadach działalności trafił na listę najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Irlandii. Każdego roku park jest odwiedzany przez około 460 000 osób. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim atrakcjom, jakie czekają na odwiedzających na powierzchni ponad 40 hektarów. Przechadzając się po parku można spotkać m.in. lwy i inne drapieżniki, kangury, zebry, żyrafy, pingwiny, flamingi, strusie, a także pawie, kapibary, małpy, nosorożce, pandy oraz wiele innych mniej i bardziej znanych gatunków zwierząt.

Dlaczego warto odwiedzić Fota Wildlife Park?

Główną i najciekawszą atrakcją parku jest możliwość podziwiania i karmienia dzikich zwierząt a także zobaczenia wielu rzadkich gatunków. To wyjątkowe miejsce, w którym można spotkać się twarzą w twarz ze swobodnie wędrującymi zwierzętami z różnych zakątków świata. A te przechadzają się spokojnie po zielonych terenach parku a także rozległych wybiegach. 

Poza najpopularniejszymi gatunkami, w malowniczej scenerii parku można spotkać również te bardziej egzotyczne. Jest tu m.in. obszar do obserwacji żyraf, wioska Madagaskaru, a także azjatyckie sanktuarium z lwami i tygrysami. Oprócz zwierzą na odwiedzających czekają rozmaite wydarzenia edukacyjne, pozwalające jeszcze lepiej poznać życie dzikich zwierząt. Dodatkowo malownicze, zielone tereny parku są świetnym miejscem na piknik, w okolicy jest też restauracja i kawiarnia.

Wybierając się na wycieczkę do parku warto uwzględnić w planie dnia wizytę w zabytkowym dworze Fota House. Dwór wraz z otaczającymi go ogrodami jest uznawany za jedną z najpiękniejszych rezydencji w południowej części Irlandii.

Wstęp i ceny biletów 

Park jest czynny od poniedziałku do niedzieli w godzinach 09:30-16:00. Pojedynczy bilet wstępu na teren parku kosztuje od 13 do 20 euro. Natomiast dzieci poniżej 3 roku życia nie płacą za wstęp. W ofercie są także bilety rodzinne w cenie od 57 do 77 euro – cena jest zależna od wielkości grupy. Bilety są dostępne w kasach na miejscu oraz online na stronie internetowej parku.

Ciekawostki na temat Fota Wildlife Park

  • Fota Wildlife Park jest jedynym parkiem dzikiej przyrody na terenie Irlandii.
  • Cały obszar parku jest częścią Irlandzkiego Towarzystwa Zoologicznego, a sam park organizacją non profit utrzymująca się z darowizn i oczywiście biletów.
  • Na całym obszarze parku można podziwiać ponad 70 gatunków egzotycznych zwierząt, z czego wiele żyje na wolności na otwartej przestrzeni.
  • Wśród zwierząt zamieszkujących park jest kilka gatunków zagrożonych wyginięciem, program hodowli pomaga w ich ochronie oraz odbudowie populacji i jest pomocą dla ogrodów zoologicznych na całym świecie.

Autor: Agnieszka Muczyn

Poprzedni

Czy w Edynburg jest drogo?

Wakacje w Edynburgu – z biurem podróży czy na własną rękę?

Następny

Dodaj komentarz