Eileen Hickey Museum, zwiedzanie, bilety, godziny otwarcia

Tagi , , , , , ,

Ci, którzy choć trochę interesują się historią XX wieku z pewnością kojarzą burzliwą historię Belfastu i zaciekły, niezwykle krwawy czasami konflikt pomiędzy Irlandią a Wielką Brytanią. Istnieje pewne niewielkie muzeum, które doskonale dokumentuje tamte wydarzenia. Oto wszystko co należy wiedzieć o Eileen Hickey Museum w mieście Belfaście.   

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Eileen Hickey Museum?

Muzeum znajduje się na terenie historycznego kompleksu Conway Mill, przędzalni lnu pamiętającej początki XIX wieku. Stoi dokładnie przy Falls Road w zachodniej części miasta Belfast w Irlandii. Dokładny adres to: 5 Conway Place, Belfast, BT13 2DE.

Jak dojechać?

Tak naprawdę, wiedzie tam wiele dróg w Belfaście. Znajdując się w centrum miasta najlepiej skorzystać ze środków dobrze zorganizowanego transportu publicznego. Celować należy w linie autobusowe Translink Metro o numerach 10a, 10b, 10h i 10j. Odjeżdżają one regularnie z centrum i zatrzymują się wzdłuż głównej drogi Falls Road. 

Ciekawostki na temat Eileen Hickey Museum w Belfaście

Kilka słów wypada na wstępie poświęcić samej patronce Muzeum. Eileen Hickey była oficerem Tymczasowej Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA) więźniów w więzieniu dla kobiet w Armagh. Zmarła w roku 2006 ito właśnie ona zgromadziła większość dzisiejszych eksponatów muzealnych, a wśród nich liczne mundury, broń, plakaty, a także rękodzieło wykonane przez więźniów politycznych. Miejsce otwarto w pierwszą rocznicę śmierci Eileen Hickey.  

Muzeum dokumentuje zmagania irlandzkiego ruchu republikańskiego podczas 30-letniego okresu konfliktu zbrojnego w Irlandii Północnej, który rozpoczął się w latach sześćdziesiątych XX wieku.   

Zwiedzanie Eileen Hickey Museum w Belfaście 

Smutny okres w Irlandii Północnej przywołuje na przykład kurtka więzienna noszona w Armagh przez wolontariuszkę IRA, a także więzienna prycza i drzwi celi z tamtego więzienia. Odrębne miejsce zajmują biblioteka i centrum edukacyjne, pomagające w zrozumieniu wydarzeń z przeszłości.  

Setki eksponatów przekazały rodziny i osoby prywatne. Najstarsze sięgają XVIII wieku, czyli czasów buntu Zjednoczonych Irlandczyków. Są to między innymi dokumenty i wycinki prasowe opisujące czas politycznych zmagań. Warto zwrócić uwagę na prawdziwy unikat – historyczny grosz z 1881 roku z wybitym stemplem „TO GLORY SINN FEIN”.  To wyrażenia, oznaczające tyle co „za zwycięstwo nas samych i tylko nas” używane było jako slogan polityczny przez irlandzkich nacjonalistów.  

Z pewnością największe wrażenie robi więzienne rękodzieło, a wśród najważniejszych eksponatów tego rodzaju jest ręcznie rzeźbiona drewniana harfa z lat 70-tych XX wieku.    

Dlaczego warto odwiedzić Eileen Hickey Museum w Belfaście?

Każdy artefakt w tym muzeum opowiada swoją dramatyczną historię. To zetknięcie oko w oko z zatrzymanymi w czasie wydarzeniami, które tak mocno odcisnęły swoje piętno na dziejach współczesnej Irlandii. W kolekcji utrwalono wiele krwi, potu i łez tych, którzy walczyli o wolność i sprawiedliwość… Właśnie dlatego, wizyta w takim miejscu jest niezwykle cennym doświadczeniem edukacyjnym. Zgodnie z łacińską maksyma, że „historia magistra vitae est”. 

Godziny otwarcia  

Muzeum ma ściśle określone godziny zwiedzania. Można je odwiedzać od wtorku do soboty w godzinach od 10 do 14. Nigdy nie ma tutaj specjalnych tłumów, choć latem pojawiają się bardziej zorganizowane grupy wycieczkowe.  

Bilety

Muzeum jest publiczne, w związku z czym wstęp jest całkowicie bezpłatny. Mile widziane są jednak datki na dalszy rozwój i funkcjonowanie.

Poprzedni

Chinatown w Liverpoolu – miasteczko o nietuzinkowym stylu 

Zwiedzanie Domu Spokojnej Starości Clifton House w Belfaście

Następny

Dodaj komentarz