Co zwiedzić w Liverpoolu, żeby nie żałować wyjazdu?

Tagi , , , ,

Liverpool dla bardzo niewielu osób będzie pierwszym pomysłem na urlop. Nie kojarzy się z dobrą pogodą i odpoczynkiem na plaży. W kategorii ciekawych metropolii przegrywa z co najmniej kilkoma miastami na europejskiej mapie. Warto jednak zboczyć z wyznaczonego szlaku, by choć przelotnie zapoznać się z tym miastem. Co zwiedzić w Liverpoolu?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Dlaczego warto pojechać do Liverpoolu?

Liverpool to miasto, które musi kojarzyć się z kultowym zespołem The Beatles oraz jednym z najlepiej radzących sobie w Europie klubów piłkarskich, noszącym dumną nazwę Liverpool F.C. Jedną z turystycznych pereł jest też port, którego historia sięga aż do XVIII wieku i który na kilkanaście lat zapewnił Liverpoolowi obecność na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie tego miasta można oprzeć właśnie o szukanie kultowych miejsc związanych z liverpoolską czwórką i odwiedzinami na stadionie Anfield oraz na nadbrzeżu. Ale warto też odejść od tych klasycznych punktów i nie oddalając się zbytnio od centrum, poznać kulturę i historię tego niezwykłego miejsca.

Co warto zwiedzać w Liverpoolu?

Centrum Liverpoolu jest pełne interesujących i różnorodnych atrakcji. Praktycznie każdy przy odrobinie szczęścia powinien znaleźć dla siebie coś satysfakcjonującego. Drzwi, jakich atrakcji czekają otworem na turystów?

Dla miłośników historii i sztuki

Na turystów czeka między innymi pięć pięter World Museum, czyli muzeum historii naturalnej. Znajdują się w nim nie tylko liczne eksponaty naukowe i kulturowe, w tym też interaktywne, ale także planetarium. Pasjonaci drugiej wojny światowej na pewno wiedzą, jak istotnym polem bitwy w trakcie tego konfliktu była bitwa o Atlantyk. Centrum dowodzenia znajdujące się w podziemiach budowli właśnie w Liverpoolu można obecnie zwiedzać w Muzeum Zachodniego Podejścia (Western Approaches). Godne polecenia jest również znajdująca się w przepięknym budynku w stylu wiktoriańskim galeria sztuki Victoria Gallery & Museum oraz kolejną galerię. Walker Art Gallery, prezentuje Hockneya oraz dzieła sztuki innych artystów z okresu aż od XII wieku.

Miejsca dla rodzin

Planując wyjazdy z dziećmi, trzeba zapewniać im atrakcje, które ich nie znudzą. Na pewno dobrym pomysłem będzie odwiedzenie Quirky Quartier, pełnego zabawnych eksponatów, wykorzystujących iluzję, fascynujących i maluchy, i ich rodziców. Gdy dopisuje pogoda, poleca się odwiedziny w Parku Sefton pełnego zieleni i zwierząt, położonego nad jeziorem, gdzie można odwiedzić palmiarnię. Jest to jeden z ładniejszych parków w całej Wielkiej Brytanii. Z kolei w historycznych dokach na rzece Mersey można uprawiać najróżniejsze sporty wodne lub spędzić czas na wodnym placu zabaw w Centrum Sportów Wodnych.

Co zwiedzić w Liverpoolu? Propozycja dla romantyków

Dla wielu osób najlepszym sposobem na wczucie się w rytm bicia serca jakiegokolwiek miasta jest rezygnacja z klasycznego zwiedzania. Stawiają na spacery, a właściwie kontrolowane zagubienie się pośród starej, romantycznej zabudowy.  W trakcie takiego spaceru można oglądać historyczne budynki, odwiedzać katedry. Wspaniałą i ogromną Archikatedrę Chrystusa Króla w Liverpoolu (Liverpool Metropolitan Cathedral) lub gotycką Liverpool Cathedral z XX wieku. Niedaleko tej drugiej z kolei znajduje się meczet Al-Rahma, będący przykładem stonowanej, ale zapadającej w pamięć architektury. Pieszą wycieczkę można również urządzić w stronę pomnika upamiętniającego mechaników z osławionego pierwszego i ostatniego kursu Titanica z 1912 roku.

Długie miesiące nie wystarczyłyby na poznanie Liverpoolu i jego najważniejszych miejsc od podszewki. Ale nawet kilka dni wystarczy, by się nim zachwycić. 

Poprzedni

Zamek w Belfaście – przewodnik

Najlepsze puby w Belfaście: Gdzie napić się piwa i whiskey?

Następny

Dodaj komentarz