Co zobaczyć i zwiedzić w Wielkiej Brytanii, TOP 20 atrakcji

, Tagi , , , , ,

Wielka Brytania już od dłuższego czasu jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych. Co roku przyciąga rzesze turystów z całego świata. Nie ma się co dziwić – jest to kraj pełen zróżnicowanych atrakcji, dzięki czemu każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, niezależnie od preferencji. Planujesz wczasy w Wielkiej Brytanii? Koniecznie sprawdź, które miejsca warto dodać do swojej listy punktów do zwiedzania.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Twierdza Londyńska

Znana również jako Tower of London to jeden z najlepiej rozpoznawalnych budynków w stolicy Anglii. Budowla ta została wzniesiona w 1078 roku dla Wilhelma Zdobywcy. Mieści się ona w dystrykcie London Borough of Tower Hamlets we wschodniej części miasta. Bez wątpienia twierdza ta robi olbrzymie znaczenie. Osiąga wysokość 28 metrów, a grubość murów wynosi 3,6 m. Budynek otoczony jest murami, fosą i wieżyczkami. Na przestrzeni lat pełnił on przeróżne funkcje. Budynek był wykorzystywany jako m.in. obserwatorium, mennica czy arsenał broni.

Dzisiaj można tu podziwiać klejnoty i insygnia królewskie, np. berło, pierścień czy jabłko. Mieszczą się tutaj także największe brylanty na świecie. Z Twierdzą Londyńską mocno związane są kruki. Na terenie obiektu musi przebywać przynajmniej sześć ptaków, które są bardzo dobrze pilnowane. Legenda głosi, że jeśli kruki opuszczą twierdzę, będzie to koniec imperium. W twierdzy mieszkają także Yeomen Warders, czyli specjalna straż, której zadaniem jest pilnowanie budowli i kruków. Tower of London zalicza się do najstarszych budowli pałacowych w całym mieście i do dzisiaj uznawana jest za jeden z najważniejszych symboli brytyjskiej monarchii.

Atrakcje w Wielkiej Brytanii – Muzeum Brytyjskie

Jedno z największych muzeów na świecie, które co roku przyciąga mnóstwo turystów. Leży w centralnej części Londynu w dzielnicy Bloomsbury. Powstało ono w drugiej połowie XVIII wieku z inicjatywy irlandzkiego przyrodnika i lekarza sir Hansa Sloane’a. Muzeum mieści się w okazałym budynku, który został zaprojektowany przez brytyjskiego architekta Roberta Smirke’a. Projekt ten został wyróżniony złotym medalem Królewskiego Instytutu Architektów Brytyjskich. W muzeum znajduje się około 8 milionów eksponatów. Zbiory obejmują przeróżne dziedziny, np. etnografię, archeologię czy sztukę. Można tutaj podziwiać m.in. kamień z Rosetty, skrzydlate asyryjskie byki, freski z Partenonu, marmury elgińskie czy skarb z Sutton Hoo. Warto zaznaczyć, że do Muzeum Brytyjskiego można wejść za darmo.

Pałac Buckingham

Oficjalna rezydencja brytyjskich monarchów i największy na świecie pałac królewski. Powstał on na początku XVIII wieku i stanowi doskonały przykład architektury późnego baroku. Początkowo służył on jako rezydencja miejska dla Johna Sheffielda, księcia Buckinghamu. Obecnie przed budynkiem można znaleźć posąg królowej Wiktorii, która na stałe przekształciła pałac na prywatną kwaterę. Jest to przepiękny, okazały budynek. Osiąga wysokość 24 metrów i składa się z 5 piętr. Architektami budowli byli John Nash, William Winde, Aston Webb, Thomas Cubitt oraz Edward Blore. Zwiedzający mogą podziwiać sale państwowe i prywatne komnaty. Możliwe jest także oglądanie oficjalnej zmiany warty, która ma miejsce codziennie o 11:30 od kwietnia do lipca, jednak w pozostałe miesiące odbywa się ona co drugi dzień.

Atrakcje w Wielkiej Brytanii – Big Ben

Jeden z najlepiej rozpoznawalnych obiektów w Londynie. Elizabeth Tower, znana lepiej jako Big Ben, to wieża zegarowa w stylu neogotyckim. Mieści się w środkowej części Londynu w dystrykcie City of Westminster. Wieża ta powstała w XIX wieku. Zaprojektowali ją Charles Barry i Augustus Welby Northmore Pugin. Zegar miał precyzyjnie odmierzać czas i miał być koordynowany dwa razy dziennie z czasem w obserwatorium w Greenwich. Średnica tarczy ma 7 metrów, a wskazówki 2,7 m oraz 4,2 m. Rzymskie cyfry mają po 60 cm wysokości. Big Ben należy do gmachu Pałacu Westminsterskiego, czyli siedziby Izby Gmin i znajduje się na jego wschodnim krańcu. Wieża ta to jeden najważniejszych symboli Londynu.

Tower Bridge

Zabytek, podobnie jak Big Ben, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w całym Londynie. Jest to most zwodzony w stylu wiktoriańskim przeprowadzony przez rzekę Tamizę. Mieści się on niedaleko Tower of London (stąd też wzięła się jego nazwa). Budowę mostu rozpoczęto w czerwcu 1886, a zakończono w czerwcu 1894. Jego całkowita długość wynosi 244 metry. Tower Bridge uznaje się za jedno z największych arcydzieł inżynierii i niekiedy porównuje się do wieży Eiffla. Bardzo charakterystycznymi częściami mostu są dwie wieże główne. Są one połączone za pomocą dwóch pomostów, czyli kładek dla pieszych. Pośrodku mostu znajdują się podnoszone przęsła. Początkowo most miał kolor beżowy, jednak w 1977 (25. rocznicę koronacji królowej Elżbiety II) przemalowano go na trzy kolory: biały, niebieski i czerwony. W 2010 kolory zmieniono na niebieski i biały. Tower Bridge jest najsłynniejszym mostem w Londynie. Często mylony jest z sąsiednim Mostem Londyńskim.

Atrakcje w Wielkiej Brytanii – Stonehenge

Jedna z najsłynniejszych budowli megalitycznych na całym świecie. Znajduje się w południowej części Anglii, około 13 km od miasta Salisbury. Jest to zespół bloków kamiennych pochodzący z epok neolitu i brązu. Stonehenge to dość tajemnicze stanowisko archeologiczne. Nie wiemy zbyt dużo o jego pochodzeniu czy funkcjach, jakie pełniło w przeszłości. Prawdopodobnie było związane z kultem Słońca i Księżyca. W 1986 roku Stonehenge wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Naukowcy wciąż badają to tajemnicze miejsce, starając się ustalić znaczenie budowli. Stonehenge od wielu lat jest jednym z najważniejszych symboli Wielkiej Brytanii. Od dawna inspiruje artystów i często pojawia się w popkulturze.

Eden Project

Miłośnicy roślin nie mogą zapomnieć o Eden Project. Niegdyś była to kopalnia, która została przekształcona w znany ogród botaniczny. Mieści się on w hrabstwie Kornwalia, około 3 km od St Austell. Ogród dzieli się na dwa środowiska: biom tropikalny wilgotny i biom tropikalny suchy. Główną część obiektu stanowią specjalne kopuły przepuszczające światło. Hodowane są w nich rośliny z niemal każdego zakątka świata. W ogrodzie można znaleźć 18 tysięcy gatunków roślin, takich jak bananowce, bambusy, oliwki, lawenda czy herbata. Eden Project jest nie tylko ogrodem botanicznym, ale również instytucją edukacyjną. Obiekt ten pokazuje relacje zachodzące w naturze. Często organizowane są tutaj różnego rodzaju jarmarki edukacyjne i wydarzenia tematyczne. Dlatego warto sprawdzać na bieżąco informacje na stronie ogrodu, aby nie ominęły nas żadne atrakcje.

Rzymskie łaźnie

W angielskim mieście Bath znajdziemy znane rzymskie łaźnie. Niegdyś była to świątynia ku czci bogini Sulis Minerwy. Jest to jedno z najlepiej zachowanych stanowisk archeologicznych w tym rejonie. Dzięki niemu można zobaczyć jak wyglądało życie codzienne w okolicach I wieku n.e. Jest to doskonały przykład miejsca, w którym nowoczesność spotyka się ze starożytnością. Dzisiaj mieści się tutaj także muzeum, które pozwoli nam się dowiedzieć nieco więcej na temat łaźni i osady. Są tutaj także znaleziska z czasów rzymskich, np. głowa bogini Sulis Minerwy z brązu czy terakota z gladiatorami. Znajdują się tutaj także przedmioty, które niegdyś wrzucano do świętego źródła jako ofiarę dla bogini. Zwiedzający mogą podziwiać łaźnie i muzeum, ale nie mogą wchodzić do wody.

Zamek w Edynburgu

Jedna z największych i najstarszych fortec w całej Wielkiej Brytanii. Jest to jeden z najlepiej rozpoznawalnych symboli Szkocji. Mieści się on w samym centrum Edynburga na szczycie skalistego wzniesienia. Jest on mocno związany z historią Szkocji. Budowę zamku rozpoczęto w XII wieku, jednak pierwsze fortyfikacje na wzniesieniu miały miejsce dużo wcześniej. Kiedyś pełnił on funkcję królewskiej rezydencji, a później zostało przejęte przez wojsko. Co znajdziemy w edynburskim zamku? Można tutaj podziwiać szkockie insygnia koronacyjne, Wielką Aulę czy Mons Meg, czyli olbrzymią armatę. Na szczególną uwagę zasługuje kaplica św. Małgorzaty, czyli najstarszy budynek w Edynburgu. Jest to świetny przykład architektury romańskiej. Podczas wizyty w zamku warto również pospacerować po dziedzińcu. Rozciąga się stąd piękny widok na miasto.

Atrakcje w Wielkiej Brytanii – Wiadukt Glenfinnan

Jest to zdecydowanie jedna z najbardziej imponujących atrakcji w Szkocji. Mieści się w północnej części kraju nad doliną rzeki Finnan, niedaleko miasta Glenfinnan, od którego wzięła się nazwa wiaduktu. Należy on do ciągu linii kolejowej West Highland Lane. Jego łączna długość wynosi 380 metrów, a wysokość 30 metrów. Powstawał on w latach 1897-1901. Leży pośród majestatycznych gór i wzniesień. Przejeżdżając pociągiem przez wiadukt, możemy podziwiać piękną dolinę i jezioro Loch Shiel. Jest to naprawdę przepiękne miejsce, które często można zobaczyć w filmach. Na pewno dobrze wiedzą o tym miłośnicy Harry’ego Pottera, gdyż pojawia się ono aż w trzech częściach cyklu. Wiadukt Glenfinnan występuje również w takich filmach jak „Nieśmiertelny” czy „Charlotte Gray”. Wiadukt zdecydowanie spodoba się nie tylko wielbicielom filmów, ale również osobom, które lubią podziwiać spektakularne widoki.

Storr

Storr to grzbiet skalny, który mieści się na wyspie Skye w Szkocji. Jest to jedno z najsłynniejszych miejsc w całym kraju. Wiele osób uznaje je również za jedno z najpiękniejszych miejsc na całym świecie. Częścią grzbietu jest masyw The Old Man of Storr. Według legend jest to kciuk olbrzyma, który mieszkał na zachodnim wybrzeżu Szkocji i zmarł na wyspie Skye. Storr wyróżnia się niesamowitym, surowym klimatem. Jest tutaj szlak, który nie należy do zbyt trudnych tras. Szlak ten jest otwarty przez cały rok, a masyw przepięknie prezentuje się we wszystkich miesiącach. Nie ma tutaj wyznaczonych punktów widokowych. Miejsce to od lat przyciąga turystów i fotografów z całego świata, którzy na własne oczy chcą zobaczyć ten przepiękny masyw skalny. Storr pojawiał się także w różnych filmach, takich jak „Prometeusz” czy „Kult”.

Atrakcje w Wielkiej Brytanii – Zamek w Stirling

Edynburski zamek nie jest jedyną tego typu budowlą, które warto zobaczyć podczas wczasów w Szkocji. Zamek w Stirling również powinien znaleźć się na naszej liście obiektów do zwiedzenia. Mieści się on w środkowej części Szkocji w mieście Stirling. Znajduje się na skale dominującej nad miastem. Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, kiedy dokładnie powstał zamek. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z XII wieku, jednak fortyfikacje na tamtejszym terenie prawdopodobnie miały miejsce wcześniej. Niegdyś służył on jako rezydencja królewska. Wewnątrz możemy podziwiać m.in. muzeum wojskowe Regimental Museum, wielkie kamienne medaliony czy The Great Hall, czyli największą średniowieczną salę zabaw w Szkocji.

Katedra w Saint Andrews

Niegdyś katedra w Saint Andrews była największą budowlą sakralną w średniowiecznej Szkocji. Dzisiaj są to ruiny kościoła, które osiągają długość 100 metrów i wysokość 30 metrów, co świadczy o ogromie budowli. Przez długi czas katedra była najwyższym budynkiem w całym kraju. Budowa katedry rozpoczęła się w XII wieku i trwała ponad 150 lat. Przez długi czas był to główna siedziba szkockiego kościoła. Obecnie obiekt jest jednym z najchętniej odwiedzanych zabytków w Szkocji. Do dzisiejszych czasów zachowały się pewne części katedry, takie jak prezbiterium, wejście do świątyni i południowa ściana nawy. Znajduje się tutaj muzeum, w którym można podziwiać przeróżne znaleziska z katedry, np. sarkofag św. Andrzeja.

Jezioro Loch Ness

Przepiękne jezioro, które według legend jest zamieszkałe przez słynnego potwora znanego jako Nessie. Jest ono jednym z największych jezior w Szkocji. Znajduje się niedaleko miejscowości Inverness. Loch Ness jest jednym z najbardziej malowniczych miejsc w całym kraju. Otaczają go przepiękne wyżyny i góry, a w pobliżu znajdują się liczne punkty widokowe, z których można podziwiać jezioro. Na południowo-zachodnim krańcu Loch Ness znajduje się wyspa Cherry, która powstała w epoce żelaza. Zgodnie z lokalnymi podaniami w głębinach jeziora czai się potwór z Loch Ness, który opisywany jest jako olbrzymi gad morski z bardzo długą szyją.

Zamek Conwy

Ten piękny średniowieczny zamek mieści się w północnej Walii w miejscowości Conwy. Został on zbudowany w XIII wieku na zlecenie króla Edwarda I i miał on symbolizować władzę Anglików nad Walijczykami. Zamek zaprojektował architekt francuskiego pochodzenia James of St. George. Budynek mieści się na jednym z licznych wzniesień i według UNESCO jest jednym z najlepszych przykładów architektury militarnej XIII wieku. Zamek został zbudowany z kamienia, posiada 22 wieże i 3 bramy. Według badaczy jest on jedną z największych fortyfikacji średniowiecznych w całej Europie. Jest to naprawdę imponujący budynek, który spodoba się nie tylko miłośnikom architektury czy historii.

Park Narodowy Snowdonia

Będąc w Walii, warto zobaczyć także Park Narodowy Snowdonia. Mieści się on w północno-zachodniej części kraju na terenie hrabstw Gwynedd i Conwy. W jego skład wchodzi masyw Snowdon, od którego wzięła się nazwa parku, a także okoliczne doliny i szczyty. Snowdonia to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w całej Walii. Można tutaj znaleźć sześć tras trekkingowych, niesamowite wodospady, jeziora i o wiele więcej. Park będzie doskonałym wyborem dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas, podziwiając przy tym przepiękne widoki. Miejsce to można eksplorować na pieszo lub podczas wycieczki rowerowej.

Muzeum Narodowe Cardiff

Miłośnikom historii i kultury na pewno spodoba się Muzeum Narodowe Cardiff. Znajduje się ono w samym centrum miasta. Zostało otwarte w 1927 roku i jest poświęcone historii Walii, od najdawniejszych czasów aż do współczesności. Wewnątrz znajdziemy bogate zbiory, które obejmują przeróżne dziedziny, np. geologię, historię naturalną, archeologię, rzeźbę czy rzemiosło artystyczne. W muzeum można znaleźć wiele znanych obrazów, takich jak „Matka Walii”, „Madonna z Dzieciątkiem”, „Znalezienie Mojżesza”, „Efekt śnieżycy w Petit-Montrouge” czy „Niewidomy walijski harfista”. Znajdziemy tutaj także wystawę, która obrazuje przebieg ewolucji na terenie Walii. Obejmuje ona przedział czasowy 4,6 miliarda lat. Muzeum Cardiff może także pochwalić się bogatą kolekcją zbiorów przyrodniczych, w skład której wchodzą m.in. szkielety zwierząt.

Atrakcje w Wielkiej BrytaniiZamek Penrhyn

Ten przepiękny neogotycki zamek mieści się niedaleko miejscowości Llandygai w północno-zachodniej Walii. Został zaprojektowany przez Thomasa Hoppera i powstał w I połowie XIX wieku. Jego styl miał nawiązywać do zamków normańskich. W środku budynku można znaleźć przepiękne witraże i kolekcję obrazów, którą zapoczątkował Edward Douglas-Pennant, czyli drugi właściciel zamku. Wokół budynku znajduje się przepiękny park z licznymi egzotycznymi roślinami. Zamek uchodzi za jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w tym rejonie. Jego wnętrze i otaczający go ogród można podziwiać godzinami.

Katedra św. Dawida

Jedna z najokazalszych i najstarszych katedr w Walii. Powstała ona w XII wieku w miejscu klasztoru św. Dawida. Leży ona w miejscowości St David’s w południowo-zachodniej Walii. Jest to świątynia w stylu późnonormandzkim, jednak widać tutaj wyraźne wpływy angielskiego gotyku. Z zewnątrz katedra wydaje się dosyć prosta, jednak wyróżnia się imponującym i monumentalnym wnętrzem. Możemy tutaj podziwiać m.in. XVII-wieczną ikonę przedstawiającą proroka Eliasza, którego karmią kruki, a także witrażową podobiznę św. Dawida, posąg mnicha Geralda z Walii czy wczesnogotycką podwójną piscinę.

Margam Country Park

Wszystkim miłośnikom ciszy i spokoju na pewno spodoba się Margam Country Park. Jest to wiejska posiadłość parkowa w miejscowości Margam w południowej Walii. Kiedyś właścicielem tej posiadłości był Mansel Talbot. Teraz zarządza nią Rada Gminy Hrabstwa Neath Port Talbot. Znajdują się tutaj trzy okazałe budynki: opactwo Margam, zamek (neogotycki dom) i oranżeria. Na terenie Margam Country Park znajduje się sześć szlaków, które doskonale sprawdzą się na wycieczki. Można tutaj podziwiać wiele pięknych roślin.

Poprzedni

Waterford – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, przewodnik

Hotele w Bristolu – lista TOP rekomendowanych noclegów

Następny

Dodaj komentarz