Co zobaczyć i zwiedzić w Irlandii Północnej, TOP 10 atrakcji must see

Tagi , , , ,

Irlandia Północna wciąż pozostaje miejscem wyjątkowo niedocenianym przez turystów. Nie da się ukryć, że zdecydowana większość z nas planując swoje wakacje, szuka podświadomie miejsc, które zagwarantują nam piękne plaże czy wiecznie słoneczną pogodę. Oczywiście w takim wypadku Irlandia Północna nie może konkurować z Wyspami Kanaryjskimi czy Grecją. Niemniej jednak kraj ten ma nam do zaoferowania znacznie więcej. Z pewnością żaden turysta nie będzie żałował tego, że zdecyduje się na spędzenie w nim swojego urlopu. Irlandia Północna to bowiem miejsce historyczne, którego tajemnice są o wiele bardziej atrakcyjne niż leniwy wypoczynek na jednej z rajskich plaż. Wobec tego, jakie atrakcje w Irlandii Północnej trzeba zobaczyć? Oto TOP10 atrakcji z listy „must- see”, których nie można pominąć!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Atrakcje w Irlandii Północnej – The Giant’s Causeway

Z pewnością każdy turysta musi być świadomy tego, że w Irlandii Północnej nie zabraknie miejsc ciekawych, inspirujących, a czasem nawet i niezrozumiałych. Kraj ten ma bowiem wiele tajemnic i wiele ciekawostek, które tylko czekają na to, by turyści zdecydowali się je odkryć. Jedną z nich jest właśnie The Giant’s Causeway. Jest to atrakcja, która świetnie znana jest na całym świecie i z pewnością jest jednym z symboli Irlandii Północnej. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że nie ma drugiego miejsca na ziemi, gdzie będziemy mogli napawać oczy widokiem równych i majestatycznych kolumn z bazaltu, które majestatycznie schodzą do wody. Równe rzędy bazaltowych kolumn przypominają naturalnie utworzone i wyrzeźbione schody.

Co więcej, jest to jedno z miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO! The Giant’s Causeway składa się z ponad 40 tysięcy gładkich kolumn, które powstały jeszcze w czasach erupcji wulkanu, czyli około 60 milionów lat temu! Jest to jedno z tych miejsc w Irlandii Północnej, którego z pewnością nie można pominąć. Naturalne piękno tych bazaltowych kolumn i ich wyjątkowo gładka forma to z pewnością rzadki okaz, który można podziwiać tylko i wyłącznie w Irlandii Północnej.

Wybrzeże Causeway i zamek Dunluce

Będąc dalej w pobliżu wybrzeża Causeway, nie musimy skupiać się tylko i wyłącznie na podziwianiu bazaltowych kolumn. Okazuje się bowiem, że znajdziemy tam o wiele więcej atrakcji, które przez przypadek mogłyby zostać przez nas pominięte. Warto w tym momencie podkreślić, że praktycznie całe wybrzeże Causeway jest usiane malowniczymi zabytkami i naturalnymi formacjami skalnymi. Jednocześnie my, jako turyści, powinniśmy się zdecydować na odwiedzenie niewielkiej, rybackiej wioski – Bushmills. Znajduje się ona w malowniczej lokalizacji, pomiędzy wzgórzami wybrzeża Causeway.

To właśnie w tej wiosce czeka na nas kolejna atrakcja „must-see” w Irlandii Północnej. Mowa tu o zamku Dunluce. Z pewnością nie umknie on naszym oczom, gdyż leży on na wysokim klifie w otoczeniu majestatycznych skał. Co więcej, zamek ten jest owiany legendami i historiami, które warto poznać osobiście podczas jego zwiedzania. Wiele osób może ten zamek kojarzyć z kultowego już serialu Gra o Tron, gdyż posłużył on jako tło do nakręcenia kilku scen. Niemniej jednak warta uwagi jest również malownicza sceneria. Wysokie fale rozbijające się o klif, na którym stoi zamek, tworzą niesamowitą i mistyczną atmosferę. Tej atrakcji w Irlandii Północnej z pewnością nie można pominąć.

Carrick-a-Rede, czyli most linowy

Jeśli lubimy mocne wrażenia i nie boimy się zażyć nieco większej dawki adrenaliny, to Carrick-a-Rede – most linowy w Irlandii Północnej – będzie dla nas niesamowitą atrakcją, której z pewnością nie można pominąć. Ponownie można powiedzieć, że atrakcja ta zlokalizowana jest na słynnym wybrzeżu Causeway, więc nie będziemy musieli jej długo szukać! Dokładnie można stwierdzić, że most ten jest naczelną atrakcją w pobliżu wioski Ballintoy. Jeśli więc chcemy się wybrać na taki spacer, musimy mieć nerwy ze stali. Most ten dosłownie zawieszony jest w powietrzu pomiędzy dwoma fragmentami skał. Warto pamiętać, że jeśli zdecydujemy się samodzielnie przekroczyć ten most, to musimy również uiścić niewielką opłatę. Niemniej jednak z pewnością jest to tego warte, gdyż nigdzie indziej nie będziemy mieć takiej niesamowitej możliwości! Prawdą jest, że przejście przez ten ruchomy most linowy wymaga od nas prawdziwie stalowych nerwów, jednak może być to jedno z najlepszych i najbardziej wyjątkowych doświadczeń w naszym życiu!

Titanic w Belfast – stolicy Irlandii Północnej

Będąc w Irlandii Północnej, analogicznie nie można jej zwiedzać bez złożenia wizyty w stolicy – Belfascie. Miasto to być może nie jest największą metropolią, jednak ma do zaoferowania wiele atrakcji. Jedną z nich jest Titanic – niesamowity budynek reprezentujący White Star Line logo. Powstał on celem upamiętnienia historii RMS Titanic, którą z pewnością świetnie zna każdy z nas. Co więcej, warto również wiedzieć, że budynek ten ma również związek z samą historią miasta. To właśnie w Belfaście wiele lat temu istniała największa i najprężniej działająca fabryka łodzi i statków.

W samym wnętrzu The Titanic znajdziemy kilka ciekawych ekspozycji, które odnoszą się do samej budowy Titanica i procesów, które były z nią związane. To właśnie w Belfaście był także wybudowany słynny wycieczkowiec – SS Nomadic i jemu również została poświęcona jedna z wystaw. Co więcej, w samym budynku możemy również zdecydować się na chwilę odpoczynku w kawiarni i cieszyć ciepłym posiłkiem w restauracji. Z pewnością tej atrakcji w Irlandii Północnej również nie można przegapić!

Atrakcje w Irlandii Północnej – The Glens of Antrim

Atrakcje, jakie ma nam do zaoferowania Irlandia Północna, nie zawsze muszą być oczywiste. Niektóre z nich mają po prostu ukryty urok i wdzięk, a co za tym idzie, również nie powinniśmy ich przegapić. Jedną z nich jest z pewnością The Glens od Antrim, lub po prostu – The Glens. Są to malownicze pola, które ciągną się wzdłuż wybrzeża i razem tworzą niezapomnianą mozaikę. Możemy się do nich dostać podróżując z miasteczka Ballycastle drogą w kierunku Larne. Z pewnością nie będziemy w stanie przegapić The Glens, gdyż wielu turystów zatrzymuje się tam po prostu po to, by napawać oczy tym niesamowitym widokiem. Nie ukrywajmy, ale rzadko mamy okazje do tego, by podziwiać mozaikowe pola przecięte rzekami i fragmentami lasów.

Całe wybrzeże ma również do zaoferowania kilka niezwykle interesujących miejscowości, a najważniejszą z nich wydaje się być niewielka osada rybacka – Portrush. Możemy się tam nawet zatrzymać po to, by zasięgnąć profesjonalnych lekcji gry w golfa! The Glens z całą pewnością jest jedną z mniej oczywistych atrakcji Irlandii Północnej, której nie możemy przegapić – szczególnie jeśli kochamy piękne widoki i dziką przyrodę!

Atrakcje w Irlandii PółnocnejZamek Carrickfergus

Irlandia Północna ma nam do zaoferowania wiele zamków i zameczków, które pochodzą z różnorodnych epok. Niemniej jednak jeśli zależy nam na tym, by zapoznać się z jednym z najpiękniejszych z nich, warto udać się w okolice zamku Carrickfergus. Znajdziemy go jedynie 20 minut jazdy samochodem od stolicy Irlandii Północnej – Belfastu. Jest to jeden z najlepiej zachowanych zamków z epoki średniowiecza w całej Irlandii Północnej. Ta majestatyczna forteca dominuje nad niewielką wioską i linią brzegową. Co więcej, zwiedzanie tego zamku może się odbyć za pomocą audioprzewodnika, który możemy odebrać w jednej z kas biletowych. Dzięki niemu będziemy mogli samodzielnie zapoznać się z jego historią i zwiedzać całe komnaty i dziedzińce, których tam nie brakuje!

Z najwyższego punktu zamku rozpościera się malownicza panorama na morską linię brzegową i całą wioskę. Z pewnością jest to kolejna atrakcja, jaką ma nam do zaoferowania Irlandia Północna, której nie możemy pominąć podczas naszych wczasów. Drugiego takiego zamku nie znajdziemy w żadnym innym miejscu!

Atrakcje w Irlandii Północnej – Półwysep Ards

Półwysep Ards to jeden z najbardziej charakterystycznych półwyspów w całej Irlandii Północnej. Znajduje się na on południe od miasta Bangor. To właśnie tam można wybrać się w podróż drogami malowniczo zlokalizowanymi nad Morzem Irlandzkim. Oczywiście same krajobrazy to jeszcze nie wszystko, co ten malowniczy i pełny przygód półwysep ma nam do zaoferowania. Znajdziemy tam bowiem najpiękniejsze i najlepsze plaże, jakie tylko istnieją w Irlandii Północnej. W sezonie letnim nie możemy więc odmówić sobie przyjemności kąpieli w wodach Morza Irlandzkiego.

Znajdziemy tam również wiele budowli o zabytkowym charakterze, które pochodzą jeszcze z XVIII wieku. Jeśli z kolei zdecydujemy się na to, by wspiąć się na Hilltop Castle, wówczas będziemy mogli napawać oczy panoramą całego półwyspu i niewielkich miasteczek, które są po nim rozsiane. Turyści, którzy już mieli przyjemność odwiedzić półwysep Ards, doskonale wiedzą, że jest to atrakcja z kategorii „must-see”, której nie można pominąć podczas zwiedzania całej Irlandii Północnej. Widoki z pewnością na długo zapadną nam w pamięć!

The Ulster Folk Museum oraz Muzeum Transportu

Będąc w Irlandii Północnej, z pewnością nie możemy sobie odmówić także wycieczki po szczególnych i wyjątkowych obiektach muzealnych. Należą do nich bez wątpienia The Ulster Folk Museum oraz Muzeum Transportu. Oba muzea znajdziemy jedynie 15 minut drogi od Belfastu, więc taka podróż z pewnością nie będzie należała do najbardziej męczących. Tak naprawdę życie ludu Ulster to ponad 100 letnia historia, którą skrupulatnie opowiada muzeum. To właśnie w nim – swoistym skansenie na świeżym powietrzu – będziemy mogli podziwiać wioski i domki z tego okresu, które zapadną nam w pamięć dzięki swojej wyrazistej kolorystyce. W muzeum znajdziemy zarówno oryginalne eksponaty, jak i reprodukcje, które są również inspirujące. Tuż obok z kolei znajdziemy Muzeum Transportu, gdzie możemy zapoznać się z historycznymi lokomotywami i prześledzić historię ich rozwoju na przestrzeni tysięcy lat.

Na zwiedzanie obu muzeów najlepiej będzie przeznaczyć co najmniej 5-6 godzin, gdyż eksponaty i ekspozycje potrafią tam wciągnąć bez pamięci. To kolejna atrakcja Irlandii Północnej, której po prostu nie można pominąć.

Atrakcje w Irlandii Północnej – Dark Hedges

Jeśli kochamy tajemnicze i pełne legend miejsca, to w Irlandii Północnej z całą pewnością się nie rozczarujemy. Znajdziemy tam bowiem Dark Hedges, który jest najbardziej wyjątkowym parkiem w całej Europie. Te majestatyczne i rozłożyste drzewa oplatają szczelnie drogę, tworząc tym samym niesamowitą i pełną mistyczności atmosferę. Tak naprawdę Dark Hedges były prezentowane na wielu fotografiach i uwzględniane w wielu magazynach turystycznych, jednak trzeba sobie jasno powiedzieć, że zwykłe zdjęcia nie oddadzą ekspresyjności i absolutnej wyjątkowości tego miejsca. Drzewa w parku zostały oryginalnie posadzone jeszcze na samym początku XVIII wieku i miały odgradzać miejskie posiadłości. Niemniej jednak ich gwałtowny rozwój sprawił, że stały się na przestrzeni lat jedną z największych atrakcji turystycznych w całej Irlandii Północnej. Z pewnością możemy kojarzyć je z „King’s Road” popularnego epizodu serialu Gra o Tron. To kolejna, niesamowita i całkowicie naturalna atrakcja w Irlandii Północnej, której wręcz nie można pominąć.

Londonderry, czyli słynne Derry

Londonderyry to drugie pod względem wielkości miasto w Irlandii Północnej. Miasteczko to znane jest jako to, które leży przy otwarciu rzeki Foyle na morze. Niemniej jednak słynne miasteczko Derry to miejsce prawdziwie historyczne, gdzie miało miejsce wiele bitew i przykrych zdarzeń w historii Irlandii Północnej. Obecnie jednak Londonderry to prężnie rozwijające się miasto, które ma dla turystów przygotowaną bazę noclegową, rozrywkową oraz gastronomiczną. Nie brakuje tam muzeów z ciekawymi wystawami, a także pozostałości po industrialnym okresie w historii tego miasta. Najciekawszą atrakcją Derry wydaje się być jednak zabytkowe Stare Miasto, gdzie można się zgubić w gąszczu wąskich i kamiennych uliczek, a także podziwiać perełki architektoniczne i malownicze, bogato zdobione kościoły. Londonderry to miasto, które na przestrzeni ostatnich lat stało się wyjątkowo popularnym celem wycieczek turystów i atrakcją „must-see” w Irlandii Północnej.

Poprzedni

Ile kosztują wakacje w Londynie, co warto wiedzieć?

Hotele w Liverpool – lista TOP rekomendowanych noclegów

Następny

Dodaj komentarz