Co warto zjeść w Manchesterze?

Tagi , , ,

Ciekawi Cię, co uwielbiają jeść mieszkańcy Manchesteru? A może chcesz spróbować kilku charakterystycznych dań serwowanych w północno-zachodniej części Anglii? Zastanawiasz się co warto zjeść w Manchesterze? W naszym artykule znajdziesz propozycje najpopularniejszych dań, które warto spróbować podczas wycieczki do Manchesteru. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Manchester tart

Tarta manchesterska to tradycyjna angielska tarta pochodząca z Manchesteru, gdzie do połowy lat 80. stanowiła podstawę szkolnych obiadów. Tarta składa się ze spodu składającego się z kruchego ciasta, który jest posmarowany dżemem malinowym i wypełniony kremem, a następnie posypany wiórkami kokosowymi oraz wiśniami Maraschino. Prawdopodobnie tarta manchesterska wywodzi się z puddingu manchesterskiego, którego historia sięga 1860 roku. 

Lancashire butter pie

Lancashire butter pie składa się z kruchego ciasta i nadzienia z cebuli, ziemniaków, masła, soli i pieprzu. Jeśli jesteś wegetarianinem możesz spokojnie spróbować Lancashire butter, ale wcześniej upewnij się czy w cieście użyto masła czy smalcu, ponieważ jest on czasami dodawany. Ciasto wywodzi się z lokalnych placków mięsno-ziemniaczanych, ale mięso zostało zastąpione masłem, ponieważ spora populacja katolików w Lancashire nie mogła spożywać mięsa w piątki. W związku z tym ciasto to zyskało alternatywne nazwy, takie jak Catholic pie czy Friday pie.

Co warto zjeść w Manchesterze? Vimto

Vimto to kultowy brytyjski napój bezalkoholowy o fioletowym kolorze, który powstał w 1908 roku w Manchesterze, w Anglii. Pierwotnie miał on postać skoncentrowanego syropu, który miał orzeźwiać i odświeżać w gorące letnie miesiące. Nazwa Vimto pochodzi od słów „vim”, które oznacza energię i witalność oraz „to”, które jest skróconą formą słowa „tonik”. Obecnie istnieje wiele odmian tego oryginalnego napoju, z których najpopularniejszymi są Vimto Cordial (niegazowana, rozcieńczalna wersja, najbliższa oryginalnej formie) i Fizzy Vimto (wstępnie zmieszana wersja gazowana).

Unikalny smak Vimto pochodzi z mieszanki owoców, ziół i przypraw, które nadają mu charakterystyczny smak, który jest słodki, pikantny oraz lekko owocowy. Dokładna receptura jest ściśle strzeżoną tajemnicą, ale wiadomo, że kluczowe składniki obejmują sok winogronowy, sok z czarnej porzeczki, sok malinowy oraz mieszankę „tajnych ziół” i przypraw. Vimto stał się ikoną brytyjskiej popkultury i jest często kojarzony ze specjalnymi okazjami, takimi jak święta Bożego Narodzenia i przyjęcia urodzinowe, gdzie jest używany do przygotowywania świątecznych koktajli.

Co warto zjeść w Manchesterze? Potted shrimps

Potted shrimps to tradycyjna brytyjska potrawa, która zazwyczaj przygotowywana jest z krewetek Morecambe Bay, choć do jej przyrządzenia można użyć dowolnego rodzaju krewetek. Krewetki gotuje się początkowo w wodzie morskiej, a następnie dusi w klarowanym maśle. Dodatkowo, krewetki te przyprawia się mielonym pieprzem, goździkami, pieprzem cayenne i gałką muszkatołową. Masło działa jako środek konserwujący, stąd nazwa potrawy. Krewetki Potted shrimps zwykle podaje się z cienkimi kromkami tostów lub zieleniną, taką jak rzeżucha, ale można je również podawać z wieloma daniami z makaronem.

Eggy bread

Jajeczny chleb – eggy bread to brytyjska wersja francuskich tostów. Nazywany również „Poor Knights of Windsor” to danie, które jest zwykle przygotowywane z chleba kanapkowego bez skórki, mleka, cukru pudru, jajek, masła, cynamonu, a często także odrobiny sherry oraz dżemu truskawkowego. Kromki chleba macza są w mieszance cukru pudru, mleka, sherry i jajek. Następnie chleb smaży się na maśle, aż zrumieni się z obu stron. Po ugotowaniu chleb posypuje się cukrem i cynamonem, a następnie polewa dżemem truskawkowym lub kompotem jeżynowym. Chleb jajeczny zwykle podaje się na śniadanie lub deser.

Co warto zjeść w Manchesterze? Eccles cakes

Ciastka Eccles nie są tak naprawdę ciastkami w zwykłym tego słowa znaczeniu. Powstają one z kruchego ciasta francuskiego, które wypełnia się farszem z porzeczek i obficie posypuje cukrem. Nazwa pochodzi od miasta Eccles, które znajduje się w Greater Manchester. Real Lancashire Eccles Cakes – jedną z największych firm wciąż produkujących autentyczne ciastka Eccles, można znaleźć w Ardwick. Co ciekawe, Oliver Cromwell zakazał ich produkcji w XVII wieku, twierdząc, że są one pogańskim wytworem. Ogólnie rzecz biorąc, ludzie go zignorowali i na szczęście zakaz obalono. James Birch był pierwszym komercyjnym piekarzem, który je sprzedawał. Otworzył swój lokal w Eccles w 1793 roku, choć teraz można je znaleźć w całej Anglii.

Black pudding

Black pudding pochodzi z Bury miasta leżącego w hrabstwie Greater Manchester. W rzeczywistości nie jest to kaszanka, ale rodzaj kiełbasy z dodatkiem krwi wieprzowej. W przeciwieństwie do znanych w Posce kaszanek, ma ona jednak znacznie wyższą zawartość zbóż. Jest ona popularna w całym północno-zachodnim regionie, w tym w Manchesterze. Warto wybrać się na miejski targ, aby odwiedzić Bury Black Pudding Co, wielokrotnie nagradzanego producenta ze 100-letnią historią. Jeśli planujesz zwiedzić Manchester we wrześniu, wybierz się na Mistrzostwa Świata w Rzucaniu Black Pudding, które odbywają się zazwyczaj w tym miesiącu w pobliskim Ramsbottom. Zwyczaj ten sięga 1455 roku, ale do dziś jest popularnym wydarzeniem wśród mieszkańców i turystów.

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

Tereny zielone i parki w Limerick, które warto zobaczyć — przewodnik po oazach spokoju

Co kupić w Limerick i jakie pamiątki przywieźć – Przewodnik po najlepszych zakupach

Następny

Dodaj komentarz