Ceny w Szkocji i koszty życia

Tagi , , ,

Szkocja jest jedną z najbardziej atrakcyjnych części Wysp Brytyjskich – zarówno pod względem historycznym, jak i kulturowym. Nic więc dziwnego, że coraz więcej turystów właśnie tam decyduje się zorganizować dla siebie niezapomniane wakacje. Jednocześnie na wielu forach tematycznych można spotkać się z opinią, że dla przeciętnego turysty z naszego kraju Szkocja i spędzenie tam swoich wymarzonych wakacji może być wyjątkowo drogą przyjemnością. Faktem jest, że ceny w Szkocji mogą się znacznie różnić od tych, do których przyzwyczajeni jesteśmy w naszym kraju. Mimo wszystko różnice te nie powinny zniechęcić nas do tego, by spędzić tam swoje niezapomniane wakacje. Wobec tego jakie są koszty życia i poszczególnych atrakcji turystycznych w Szkocji?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Ceny w Szkocji – ile kosztują noclegi?

Każdy turysta, który podróżuje na własną rękę do Szkocji, musi zatroszczyć się o miejsca noclegowe. Wiadomo, że baza noclegowa w Szkocji jest maksymalnie zróżnicowana, a wiele zależy od konkretnego miasta. Zacznijmy jednak od Edynburga, gdyż to właśnie stolica Szkocji cieszy się największym zainteresowaniem wśród turystów. Znajdziemy tam zarówno luksusowe obiekty noclegowe, jak i nieco tańsze hotele i hostele. Z reguły nocleg w wysokim standardzie i blisko centrum miasta, będzie równoznaczny z wydatkiem nawet 700 i więcej złotych za jedną noc dla osoby dorosłej.

Jeśli z kolei wybierzmy przyzwoity hotel na przedmieściach Edynburga, wówczas cena ta może zmniejszyć się nawet do 500 złotych za noc. Z drugiej strony, jeśli poszukujemy najtańszej opcji nocowania w Szkocji, wówczas warto zwrócić uwagę na hostele. Fakt, że standardy w nich są wątpliwe – dostajemy jedynie łóżko i dostęp do prysznica. Możemy jednak nocować już za około 50-60 złotych za noc dla jednej osoby. W pozostałych częściach Szkocji ceny noclegów są dość podobne. Za pięciogwiazdkowe hotele – poza Edynburgiem- zapłacimy od 400 złotych w górę – za noc dla jednej osoby. Z kolei za hostele w pozostałych częściach Szkocji zapłacimy już około 30-50 złotych za jedną noc.

Szkocja – ceny jedzenia i ceny w restauracjach

Będąc w Szkocji, z pewnością nikt z nas nie odmówi sobie spróbowania lokalnej kuchni. Wobec tego przyszła pora na to, by zapoznać się z cenami w szkockich restauracjach i pubach, a także z cenami żywności w sklepach spożywczych. Zacznijmy jednak od restauracji. Jeśli wybierzemy się do dość prestiżowego lokalu, wówczas za jedno danie zapłacimy nawet 20 funtów. Jest to równe mniej więcej 105-110 złotym – w zależności od aktualnego kursu walutowego. Niemniej jednak warto w tym momencie uwzględnić, że w tej cenie możemy spodziewać się dań wyjątkowo wykwintnych, które z pewnością podbiją nasze podniebienia.

Nieco tańszą alternatywą jest skorzystanie z oferty lokalnych pubów. Wówczas za fish and chips, czyli klasyczną rybę z frytkami zapłacimy już około 10 funtów, czyli 50 złotych. Burgera z wołowiną dostaniemy już za około 5 funtów, czyli około 25 złotych. Oczywiście warto doliczyć do tego kufel dobrego piwa, za który również zapłacimy około 20 złotych. Kolejną kwestią, którą trzeba uwzględnić, są ceny żywności w sklepach spożywczych. Z pewnością nie będziemy za każdym razem decydować się na posiłek w prestiżowych restauracjach czy też pubach. Warto wiedzieć, że przygotowywanie posiłków „na własną rękę” może znacznie obniżyć koszty naszych wakacji w Szkocji. Wobec tego, jakich cen możemy spodziewać się w marketach spożywczych?

Ceny w sklepach spożywczych

  • chleb – koszt jednego bochenka chleba to około 5,45 złotych;
  • za jedną bułkę zapłacimy około 1,09 złotych;
  • za masło – około 200 gram – zapłacimy 7,20 złotych;
  • za kilogram sera żółtego będziemy musieli już zapłacić około 43,5 złotych;
  • za 10 sztuk jajek zapłacimy w Szkocji około 5,40 złotych;
  • za kilogram szynki zapłacimy około 46 złotych;
  • za kilogram pomidorów z kolei zapłacimy około 10 złotych.

W finalnym rozrachunku ceny te nie są tak wysokie. Zakupione produkty spożywcze starczą nam praktycznie na kilka dni jedzenia w Szkocji. Jest to więc o wiele tańsza alternatywa niż jedzenie w restauracjach – w kontekście codziennych wizyt.

Ceny w Szkocji – ile kosztuje transport?

Niezależnie od tego, czy spędzamy nasze wakacji w Glasgow, czy w Edynburgu, będziemy musieli również się po tych miastach poruszać. Z pewnością więc warto rozważyć kwestię transportu w Szkocji. Dotarcie w każdy, najmniejszy zakamarek piechotą może być dla nas wręcz nieosiągalne. Warto jednak wiedzieć, że komunikacja miejska w Szkocji nie należy do tych, które są najlepiej rozwinięte. Do dyspozycji mamy pociągi i autobusy.

Ceny pociągów zależą oczywiście od docelowego miejsca podróży, więc z aktualnymi cenami najlepiej będzie zapoznać się na stronie głównej szkockich linii kolejowych. Z kolei za bilet na komunikację miejską na jeden przejazd miastowy, zapłacimy około 5-6 złotych. Bilety ulgowe są zwykle dostępne w cenie od 3-4 złotych. Niemniej jednak warto pamiętać, że finalna cena biletu na przejazd zależy głównie od miasta i konkretnej strefy. Warto więc również sprawdzić dokładny cennik na oficjalnej stronie szkockiego transportu miejskiego.

W Szkocji możemy również skorzystać z taksówek, jednak będzie to dość droga przyjemność, gdyż poza opłatą wstępną – około 25-30 złotych – za każdy kilometr będziemy musieli zapłacić od 7-10 złotych w zależności od konkretnej korporacji taksówkarskiej. Ostatnią możliwością zorganizowania sobie transportu w Szkocji jest wypożyczenie samochodu. Jeśli chcemy wynająć go na 2 tygodnie, wówczas ceny rozpoczynają się już od 500 złotych – choć ponownie warto podkreślić, że jest to uzależnione od regionu, a także od konkretnej wypożyczalni pojazdów.

Ile kosztuje paliwo w Szkocji?

Paliwo w Szkocji, podobnie jak na całych Wyspach Brytyjskich, nie należy do najtańszych. Warto o tym pamiętać, szczególnie jeśli zdecydujemy się na to, by wypożyczyć samochód. Wówczas będziemy musieli oddać go do wypożyczalni z pełnym bakiem, a taka przyjemność może nas o wiele więcej kosztować. Ceny paliwa są najwyższe w północnych regionach Szkocji. Okazuje się, że za jeden litr benzyny zapłacimy tam nawet 7,07 złotych, zaś z jeden litr oleju napędowego zapłacimy od 7,60 do 8,08 złotych. Z kolei w południowych regionach Szkocji paliwo będzie średnio o 2,5-3 złote tańsze. Jednocześnie w finalnym rozrachunku zatankowanie do pełna wypożyczonego – lub własnego – samochodu, może być dość sporym wydatkiem.

Ile kosztuje piwo w Szkocji?

Nie da się ukryć, że będąc w Szkocji, z pewnością nikt z nas nie będzie sobie mógł odmówić przyjemności spróbowania lokalnego piwa. Choć Szkocja być może nie słynie z przemysłu piwowarskiego, to jednak szkockie piwa są dość popularne. Oczywiście ich spróbowanie wiąże się dla każdego podróżnego z dodatkowym wydatkiem. Jeśli więc będziemy chcieli wypić kufel dobrego, szkockiego piwa w pubie lub barze, wówczas musimy liczyć się z tym, że zapłacimy za niego nawet 10-15 złotych – za kufel 0,7 litra. Z kolei nieco tańszą alternatywą może być zakup piwa w puszcze lub w butelce w jednym z marketów spożywczych. Wówczas ceny za dobre, szkockie piwo rozpoczynają się od 5,5 a kończą, na około 7 złotych. Z pewnością więc będzie to nieco tańsza alternatywa dla codziennych wizyt w szkockich pubach i barach.

Ceny mieszkań w Szkocji

Jeśli Szkocja wywarła na nas ogromne wrażenie i spełniła nasze oczekiwania, być może zdecydujemy się na to, by się tam przeprowadzić? Wówczas przyszła pora na to, by rozejrzeć się za wymarzoną nieruchomością. W ostatnich latach jednak średnie ceny za metr kwadratowy w Szkocji znacznie wzrosły, co nie jest dość optymistyczną wizją na przyszłość. Można obecnie powiedzieć, że za dom do 60-70 metrów kwadratowych w Szkocji zapłacimy nawet 171 tysięcy…funtów! Z kolei ceny za standardowe mieszkanie dwupokojowe wahają się w granicach od 90 do 150 tysięcy funtów – w zależności od lokalizacji oraz oczywiście standardu wykończenia. Kawalerkę z kolei w nieco dalszej lokalizacji do centrum miasta możemy nabyć już za około 70 tysięcy funtów, co wydaje się być najtańszą alternatywą dla zakupu mieszkania w Szkocji.

Poprzedni

Jak żyją mieszkańcy Londynu?

Hotele Westport – lista TOP rekomendowanych noclegów

Następny

Dodaj komentarz