Canterbury – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, przewodnik

Tagi , , ,

Canterbury – małe, urocze miasteczko leżące nad brzegiem rzeki Stour, w południowo-wschodniej Anglii. Miejscowość jest malowniczo położona i ma bogatą historię oraz piękne stare miasto i całkiem sporo zabytków wartych odwiedzenia. Jakie są największe atrakcje miasta i gdzie ich szukać?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Największe sakralne zabytki Canterbury

Miejscowość może się pochwalić nie tylko malowniczym położeniem, ale też wyjątkowo bogatą historią. Miasteczko istnieje od wielu wieków. Było zamieszkiwane przez Celtów, Rzymian i Jutów. Dziś może się poszczycić licznymi zabytkami, z których kilka zostało docenionych przez UNESCO. Na listę zabytków UNESCO trafiło kilka tutejszych budowli sakralnych, które nawiązują do historii angielskiego chrześcijaństwa:

 • Canterbury Cathedral – przepiękna, gotycka katedra wzniesiona na początku VII wieku. Została przebudowana pod koniec XII wieku i wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1988 roku. Wieże okazałej katedry wznoszą się ponad miastem, a sama katedra jest popularnym miejscem pielgrzymek.
 • Kościół Świętego Marcina – skromny, najstarszy i pierwszy w Anglii oraz cały czas działający kościół parafialny. Kamienna budowla jest zlokalizowana niespełna kilometr od katedry i podobnie jak ona, została wpisana na listę UNESCO w 1988 roku.
 • Opactwo Świętego Augustyna – klasztor benedyktynów założony w 598 roku i uznawany za kolebkę wiary chrześcijańskiej w Anglii. W roku 1988 kompleks trafił na listę UNESCO wraz z dwiema wcześniejszymi budowlami. Dodatkowo za piękną bramą, w otoczeniu kamiennego muru i barwnych ogrodów, znajduje się między innymi klasztor. Tuż obok są też piekarnia, warzelnia i winnica.

Canterbury to nie tylko kościoły

Do cennych zabytków miasta można zaliczyć też fragmenty kamiennych murów z czasów rzymskich i sporo zabytkowych zabudowań rozrzuconych po mieście, w tym:

 • Old Weaver’s House – zabytkowy Dom Tkaczy wzniesiony w XVI wieku. Kamienny budynek prezentuje architekturę charakterystyczną dla tego regionu oraz jest najlepiej zachowanym i prawdopodobnie najczęściej fotografowany budynkiem w mieście.
 • Eastbridge Hospital – doskonale zachowany, zabytkowy budynek szpitala zbudowanego w XII wieku, który służył dawniej za schronienie dla ubogich pielgrzymów.
 • Ruiny Canterbury Castle – okazałego, normańskiego zamku zbudowanego za panowania Henryka I jako jeden z trzech zamków królewskich w hrabstwie Kent. Pozostałości kamiennej twierdzy są obecnie niedostępne do zwiedzania, ale można je podziwiać z zewnątrz.
 • Westgate Towers – fragment dawnych murów miejskich ze średniowieczną, kamienną bramą, zbudowaną w czasach wojny stuletniej do obrony miasta przed najeźdźcami. Wysoka na ponad 18 metrów budowla jest największą tak dobrze zachowaną bramą miejską w całej Anglii. Dawniej wewnątrz mieściło się miejskie więzienie, ale od początku XX wieku jest tu niewielkie muzeum prezentujące historię miasta. Na wieżach znajduje się też wspaniały punkt widokowy z widokiem na panoramę miasta i okolicy.

W mieście znajduje się również kilka innych interesujących muzeów. Między innymi Canterbury Roman Museum, czyli muzeum stworzone we wnętrzach oraz na dziedzińcu dawnej, rzymskiej kamienicy.

Sam spacer ulicami miasta też jest nie lada atrakcją. Przechadzając się pośród starych, angielskich domów oraz zabytkowych kamienic, bez problemu można wyobrazić sobie dawne czasy i oczami wyobraźni dostrzec rycerzy w zbrojach oraz usłyszeń stukot kopyt uderzających o kostkę brukową. Klimatyczne stare miasto z labiryntem wąskich, brukowanych uliczek to też miejsce, gdzie skrywają się najładniejsze kawiarnie, sklepy i restauracje w Canterbury. W przerwie od zwiedzania można wybrać się do Westgate Gardens. Są to rozległe, zielone tereny parku rozciągają się wzdłuż brzegu rzeki i są idealnym miejscem na piknik.

Które restauracje warto odwiedzić w Canterbury?

W Canterbury, mimo niewielkich rozmiarów miasta, jest sporo lokali, w których można się posilić i skosztować miejscowych specjałów. W menu większości lokalnych restauracji można znaleźć zarówno potrawy kuchni brytyjskiej, jak i popularne dania kuchni międzynarodowej. Do najlepszych restauracji w mieście można zaliczyć między innymi:

 • typową, brytyjską restaurację The Corner House (1 Dover St, CT1 3HD),
 • restaurację z kuchnią brytyjską Bill’s Canterbury Restaurant (5 Rose Ln CT1 2SJ),
 • stylowe bistro Oscar & Bentleys (10 Guildhall St, CT1 2JQ),
 • przytulną restaurację Old Weavers House (1-3 St Peter’s St, CT1 2AT),
 • restaurację typu brasserie – Côte Canterbury (2 Longmarket, CT1 2JS).

Gdzie się zatrzymać podczas pobytu w Canterbury?

Jeden dzień pobytu w Canterbury może nie wystarczyć na zwiedzenie wszystkich jego zakątków. Dlatego warto zatrzymać się w mieście, chociaż na jedną noc. Na szczęście baza noclegowa jest tutaj wyjątkowo bogata.

TOP 3 najlepsze noclegi dla rodzin z dziećmi w Canterbury

 • The Victoria Hotel – trzygwiazdkowy zajazd z restauracją i przytulnymi pokojami, usytuowany pośród uroczych ogrodów, w odległości kilkunastu minut spacerem od centrum miasta (59 London Road, CT2 8JY).
 • The Falstaff in Canterbury – przytulny, trzygwiazdkowy hotel w centrum miasta, z rodzinnymi pokojami i widokiem na zabytkową bramę miejską (8-10 St Dunstans Street, CT2 8AF).
 • Broome Park Hotel – czterogwiazdkowy ośrodek wypoczynkowy z restauracją i SPA z basenem stworzony we wnętrzach zabytkowego budynku stojącego w ścisłym centrum miasta Barham, w sąsiedztwie Canterbury (The Broome Park Estate, Barham, CT4 6QX).

TOP 3 najbardziej luksusowe noclegi w Canterbury

 • Canterbury Cathedral Lodge – stylowy, czterogwiazdkowy hotel zlokalizowany na terenie prywatnej posesji w sąsiedztwie zabytkowej katedry (The Precincts, Canterbury, CT1 2EH).
 • Harriet House B&B – luksusowy, czterogwiazdkowy hotel typu bed&breakfast usytuowany w samym sercu historycznego centrum Cantenbury (Market Way, CT2 7JH).
 • Thomas Ingoldsby Wetherspoon – czterogwiazdkowy hotel z restauracją, barem i stylowym wystrojem, zlokalizowany w centrum miasta, kilka kroków od katedry (5-9 Burgate, Canterbury, CT1 2HG).

TOP 3 noclegi w Canterbury w przystępnej cenie

 • ABode Canterbury – czterogwiazdkowy hotel z restauracją, barem i przytulnymi pokojami, zlokalizowany kilkaset metrów od centrum miasta (30-33 High St, CT1 2RX). Jedna noc w dwuosobowym pokoju to koszt około 400-600 złotych, w zależności od terminu przyjazdu.
 • Pilgrims Hotel – trzygwiazdkowy, rodzinny hotel stworzony we wnętrzach XVI-wiecznej kamienicy, stojącej przy jednej z ulic w centrum miasta (18 The Friars, CT1 2AS). Cena za noc w dwuosobowym pokoju waha się między 400 a 700 złotych i jest uzależniona od terminu pobytu.
 • Ebury Hotel Cottages and Apartment’s – trzygwiazdkowy hotel stworzony wewnątrz zabytkowej, wiktoriańskiej posiadłości stojącej nieopodal ścisłego centrum miasta (65-67 New Dover Rd, CT1 3DX). Jednodniowy pobyt dla dwóch osób to koszt od 400 do około 600 złotych, cena różni się w zależności od sezonu.

Jak dotrzeć do Canterbury?

Canterbury jest doskonale skomunikowane z resztą kraju. Można bez problemu dotrzeć tu pociągiem, autobusem lub samolotem, można też skorzystać z jednej z okolicznych wypożyczalni samochodów. Tych najlepiej szukać w sąsiednich miastach lub na lotnisku – najbliższym jest port lotniczy Kent International Airport, zlokalizowany 20 kilometrów od Canterbury. Decydując się na wycieczkę własnym środkiem transportu lub wypożyczonym autem, można bez problemu pozostawić je na czas zwiedzania miasta na jednym z parkingów, których na terenie miasta jest kilkanaście. Najbliżej centrum znajduje się piętrowy parking Castle Street Car Park, dobrym rozwiązaniem jest też korzystanie z parkingów hotelowych.

Poprzedni

Colchester – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, przewodnik

Wycieczka do Aberdeen – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz