Nowości  Region  Atrakcje  Noclegi    
 


WyspyBrytyjskie.pl > W 2066 roku Brytyjczycy będą mniejszością w UK

2013-05-04 W 2066 roku Brytyjczycy będą mniejszością w UK

Już w 2066 roku "rdzenni" Brytyjczycy będą mniejszością narodową w swoim kraju - wylicza profesor demografii z Oxford University. Mniejszości narodowe i imigranci staną się... większością.

Już za 5 lat UK ma stać się najbardziej zróżnicowanym etnicznie krajem w Europie. Stosunek mniejszości narodowych i imigrantów do "rdzennych" mieszkańców będzie wyższy niż na razie w przodującej pod tym względem Holandii.Londyńska ulica (grafika: SXC)

W roku 2050 liczba kolorowych mieszkańców Zjednoczonego Królestwa i obcokrajowców liczyć będzie 38% całości ludności. Etnicznie UK stanie się zatem bardziej zróżnicowane niż USA.

Idąc dalej w wyliczeniach już w 2066 roku "rdzenni" Brytyjczycy będą mniejszością narodową w swoim kraju, pod warunkiem że utrzymana zostanie dotychczasowa stopa migracji.

Powyższe wyliczenia demograficzne przygotował profesor David Coleman z uniwersytetu w Oxfordzie, gdzie prowadzi on Migration Observatory. Profesor Coleman wskazuje, że są to tylko prognozy przy pewnych założeniach - bowiem obecne działania rządu jeśli chodzi o politykę imigracyjną mogą zmienić te tendencje.

Według brytyjskiego spisu powszechnego z 2011 roku w UK są już takie obszary gdzie imigranci i mniejszości narodowe stanowią większość. Są nimi np. Leicester, Luton i Slough.

W kilku londyńskich dzielnicach biali stanowią mniejszość. Przykładem może być tutaj dzielnica Newham we wschodnim Londynie w której żyje ponad 300 tys. osób. Newham zamieszkuje ponad 30 różnych społeczności etnicznych. Według spisu ludności z 2011 roku Newham charakteryzuje się jedną z najwyższych populacji młodzieży i jest to ludność kolorowa. W Newham jest najmniej procentowo ludzi białego koloru skóry w całym kraju.

Liczba ludności w UK rośnie napędzana przyjazdem emigrantów. Dane z tego samego spisu pokazują, że liczba mieszkańców Zjednoczonego Królestwa wzrosła w ciągu dekady (między 2001 i 2011 rokiem) o 4,1 mln osób. To rekordowa liczba mieszkańców w historii kraju.

W Anglii i Walii liczba mieszkańców urodzonych poza UK (w tym także Polaków) wynosiła w 2011 roku 7,5 mln osób, podczas gdy dekadę wcześniej wynosiła 4,6 mln osób. Liczba mieszkańców Anglii i Walii urodzonych w Polsce wzrosła od 2001 do 2011 roku aż dziesięciokrotnie - z 58 tys. do 579 tys. Czyni to Polaków drugą największą mniejszością narodową (po Hindusach) w Anglii i Walii.

"Wzrost w Anglii i Walii ludności obcego pochodzenia był spowodowany w szczególności wzrostem liczby osób urodzonych w Polsce oraz w Indiach." - powiedział doktor Scott Blinder z uniwersytetu Oxford.

Na 56,1 mln mieszkańców Anglii i Walii 546 tys. z nich posługuje się językiem polskim. W Anglii język polski jest na drugim miejscu, zaś w Walii na trzecim po angielskim i walijskim.Język polski w Anglii i Walii na tle języków innych mniejszości (grafika: Migration Observatory)

Ocenia się, że w Zjednoczonym Królestwie mieszka ponad milion Polaków.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego WyspyBrytyjskie.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje o Wielkiej Brytanii i Irlandii za darmo.

WyspyBrytyjskie.pl na serwisach społecznościowych: