Nowości  Region  Atrakcje  Noclegi    
 


WyspyBrytyjskie.pl > Prywatyzacja brytyjskiej poczty Royal Mail

2013-09-12 Prywatyzacja brytyjskiej poczty Royal Mail

Mająca prawie 500 letnią historię państwowa brytyjska poczta Royal Mail niebawem trafi na giełdę w Londynie.


(grafika: Royal Mail)

Brytyjski rząd potwierdził, że państwowa Poczta Królewska zostanie sprzedana w ciągu "następnych kilku tygodni". Sprywatyzowana ma być co najmniej połowa operatora. Udziały będzie mógł nabyć każdy przebywający na terytorium Zjednoczonego Królestwa - zarówno osoba prywatna jak i instytucje. Muszą oni kupić udziały za co najmniej 750 funtów.

Royal Mail odpowiedzialna jest za przesyłki. Od 2012 roku działa oddzielnie od The Post Office, która zajmuje się oddziałami pocztowymi (nie są na sprzedaż).

Przeciwne prywatyzacji są brytyjskie związki zawodowe, które nawołują do odwołania prywatyzacji i do strajków.


(grafika: gov.uk)

Prywatyzacja Royal Mail jest największą tego typu operacją w UK od czasów prywatyzacji brytyjskich państwowych kolei British Rail dwie dekady temu.

"Naszą strategią jest ożywienie firmy z unikalną siecią obsługi, w ramach której jesteśmy dumni z dostarczenia powszechnej usługi pocztowej dla wszystkich obywateli Zjednoczonego Kórlestwa."- powiedziała Moya Greene, szefowa Royal Mail.

Pracownicy Royal Mail otrzymać mają 10% udziałów w firmie o szacunkowej wartości 3 mld funtów. Do grupy Royal Mail oprócz brytyjskiego operatora pocztowego należą także firmy kurierskie Parcelforce Worldwide i GLS, która działa także w Polsce. W sumie cała grupa zatrudnia ponad 160 tys. pracowników.

Od kilku lat Royal Mail przechodzi restrukturyzację mającą na celu dostosowanie tej firmy do szybko zmieniających się warunków rynkowych. Spółka notuje zysk, ale musi się borykać ze strony zagranicznej konkurencji oraz upowszechnienia się poczty elektronicznej.

Prasa z Wysp przypomina, że na prywatyzację poczty nie zdecydowała się nawet liberalna Margaret Thatcher.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego WyspyBrytyjskie.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje o Wielkiej Brytanii i Irlandii za darmo.

WyspyBrytyjskie.pl na serwisach społecznościowych: