Nowości  Region  Atrakcje  Noclegi    
 


WyspyBrytyjskie.pl > Podmorska serwerownia Microsoftu u wybrzeży Szkocji

2018-10-25 Podmorska serwerownia Microsoftu u wybrzeży Szkocji

U wybrzeży Szkocji koncern informatyczny Microsoft zatopił serwerownię.

Serwery generują duże ilości ciepła, które musi zostać jak najtaniej odprowadzone. Dlatego też Microsoft od kilku lat prowadzi prace nad podwodnymi centrami danych chłodzonymi morską wodą w ramach projektu badawczego Natick.


Podwodna serwerownia Microsoftu (grafika: Microsoft)

W 2015 roku na okres 5 miesięcy zatopił pierwszą testową serwerownię u wybrzeżu Kalifornii w USA. Teraz przyszła kolej na większą serwerownię.

Obecna serwerownia ma długość 12,2 m i średnicę 2,8 m (3,18 m łącznie z elementami zewnętrznymi). Jest wielkości typowego 40 stopowego kontenera morskiego. Zawiera 12 szaf z 864 serwerami i dyskami 27,6 petabajtów.


Wnętrze z serwerami (grafika: Microsoft)

Serwerownia zużywa 240 kW. Zasilana jest przez kabel podmorski i energię elektryczną ze źródeł odnawialnych - z miejscowej farmy wiatrowej i ruchu fal na Orkadach (grupa szkockich wysp).


Zanurzanie serwerowni (grafika: Microsoft)

Całość jest zaprojektowana modułowo, zatem możliwe będzie dostawienie kolejnych serwerowni. Każdy moduł ma przeżyć przynajmniej 5 lat pod wodą, choć docelowo ma to być 20 lat.

"Niemal połowa światowej populacji mieszka w pobliżu otwartej wody. Posiadając centra danych bliżej miliardów osób zapewnimy szybsze i płynniejsze przeglądanie stron internetowych, strumieniowanie wideo i gry, a firmy mogą cieszyć się z technologii sztucznej inteligencji." - powiedziała Cindy Rose z Microsoftu.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego WyspyBrytyjskie.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje o Wielkiej Brytanii i Irlandii za darmo.

WyspyBrytyjskie.pl na serwisach społecznościowych: